Włoski blok centroprawicy na czele z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni otrzymał około 43 procent głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych, a centrolewica 26 procent - takie cząstkowe wyniki podały po północy telewizja RAI i stacja SkyTG24. Meloni jest uważana za najbardziej prawdopodobną kandydatkę na premiera. Jej ugrupowanie otrzymało ponad 25 procent głosów.
Bracia Włosi będą pierwszą partią w Izbie Deputowanych i Senacie. Ugrupowanie to otrzymało około 24-25 procent głosów.
Na drugim miejscu jest centrolewicowa Partia Demokratyczna z wynikiem około 19-20 procent głosów.
Ruch Pięciu Gwiazd uzyskał od 15 do 16 procent głosów.
Kolejne miejsca zajmują sojusznicy Braci Włochów: Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego z wynikami około 8 procent.
Spektakularną porażkę poniósł szef dyplomacji Luigi Di Maio, który latem odszedł z Ruchu Pięciu Gwiazd i stworzył formację pod nazwą Obywatelskie Zaangażowanie. Otrzymał 0,7 procent głosów i nie wejdzie do parlamentu.
Kandydat włoskiej centroprawicy na premiera zostanie wskazany po szczycie przywódców bloku, czyli Giorgii Meloni z Braci Włochów, Matteo Salviniego z Ligi i Silvio Berlusconiego z Forza Italia - oświadczył krajowy koordynator tego ostatniego ugrupowania Antonio Tajani.
Za najbardziej prawdopodobną kandydatkę na premiera uważana jest Giorgia Meloni.
Antonio Tajani powiedział dziennikarzom: Nie mamy uprzedzeń wobec Giorgii Meloni, ale decyzja zapadnie po szczycie : Berlusconi- Salvini- Meloni, a ostatnie słowo należy do prezydenta Republiki.
Przed wyborami Meloni powtarzała, że lider zwycięskiego ugrupowania powinien być kandydatem na szefa rządu.
Frekwencja w wyborach wyniosła 63,8 procent - poinformowała minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Oznacza to spadek o około 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi 2018 roku. Po raz pierwszy w historii Republiki frekwencja wyniosła mniej niż 70 procent - odnotowano na portalu dziennika "Corriere della Sera".
Wybory parlamentarne zostały rozpisane po upadku szerokiej koalicji rządu Mario Draghiego pod koniec lipca.
Po raz pierwszy Włosi wybierali zmniejszony parlament. Na mocy zmian w konstytucji, wprowadzonych w październiku 2020 roku, liczba deputowanych została zredukowana z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200.
Również po raz pierwszy członków Senatu wybierali 18-latkowie. Wcześniej warunkiem udziału w wyborach było ukończenie 25 lat.