Pięć osób zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku nieprawidłowościami dotyczącymi ochrony dworców kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży. Agenci CBA działali pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzącej śledztwo w tej sprawie. W związku z nieprawidłowościami przeszukano mieszkania i biura prezesa zarządu PKP S.A. i dwojga wiceprezesów - ustalił nieoficjalnie reporter RMF FM.
W ręce agentów wpadł dyrektor biura bezpieczeństwa PKP SA i właściciel spółki Sensus Group, która realizowała kontrakt na ochronę dworców. Zatrzymano także funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu - majora Roberta T., prezesa jednej ze spółek, która uczestniczyła w zawarciu umowy oraz pracownika PKP.
Śledztwo prowadzone przez warszawską Prokuraturę Okręgową dotyczy niekorzystnej dla PKP umowy, zgodnie z którą firma Sensus Group miała chronić dworce za 2 miliony złotych. Firma uzyskała zlecenie w uproszczonym trybie.
Agenci szukali dokumentacji dotyczącej postępowania, na podstawie którego firma Sensus Group uzyskała od Kolei zlecenie na ochronę dworców. Śledczy muszą zgromadzić wszelkie dane w sprawie procedur, jakie zastosowano przy udzieleniu tego zamówienia.
Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, właściciel Sensus oraz pracownik PKP już trafili do prokuratury.
W związku z akcją CBA inaczej trzeba patrzeć na odejście szefa BOR generała Andrzeja Pawlikowskiego - bo to on miał też powiązania z ludźmi, którzy otrzymali kontrakt.
W listopadzie 2016 r. CBA informowało, że pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie niekorzystnej dla PKP umowy na ochronę dworców kolejowych podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.
W zawiadomieniu przesłanym do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wskazano, że mogło dojść do przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, pośrednio mogącego mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne, jak również mogło być to działanie na szkodę spółki. W związku z tymi wątpliwościami, jeszcze w sierpniu 2016 r. MIB polecił Prezesowi PKP S. A. wstrzymanie wypłat z tytułu umowy z Sensus Group. Tym samym nie wypłacono 70% wartości zamówienia.
Przejrzystość funkcjonowania podległych MIB spółek jest priorytetem resortu. Wszelkie doniesienia o nieprawidłowościach zawsze wymagają gruntownego wyjaśnienia – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolej.
(mpw)