W nocy z wtorku na środę przez niektóre regiony Polski będą przechodził burze, ale ich intensywność ma się obniżać - podaje IMGW. W środę miejscami mogą być one jednak wciąż groźne. Będzie przelotnie padać w całym kraju.

REKLAMA

Jak przekazał PAP Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, środa nadal pochmurna z przelotnymi opadami deszczu i burzami w całym kraju.

Burze, zwłaszcza na obszarze wschodniej i centralnej Polski, nadal mogą być groźne. Może spaść do 30, nawet lokalnie na Podlasiu do 35 litrów deszczu na mkw. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać do 70-75 km/h. Na północnym zachodzie też musimy liczyć się z burzami, ale one będą miały zdecydowanie niższe natężenie, może spaść w nich do 15 litrów deszczu na mkw., a porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60 km/h - zaznaczył synoptyk IMGW.

Prognozy wskazują, że chwile ze słońcem będą głównie na południu kraju.

Prognoza meteorologiczna i hydrologiczna na najblisze dni.Polska bdzie pod wpywem pofalowanego frontu atmosferycznego, ktry przyniesie nam burze z silnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem.Szczegyhttps://t.co/HTlbj1pCxC pic.twitter.com/YMHkGQUZqX

IMGWmeteoJune 7, 2022

Pod względem temperatury środa ma być podobna do wtorku. Cały czas najcieplejszy będzie południowy wschód. Tam do 27-28 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju będzie do 24-25 stopni - powiedział Walczak.

Dodał, że chłodno zapowiada się w strefie frontu atmosferycznego od Opolszczyzny przez Ziemię Łódzką, Żuławy i Warmię. Tam 20-22 stopnie. Jeszcze niższa temperatura będzie nad samym morzem. Tam tylko ok. 19 stopni.

Wiatr będzie na ogół słaby, głównie z kierunków zachodnich, a podczas burz - porywisty.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich.
  • Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
  • Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.