Znakomity prawnik, kompetentny i kulturalny, nawet jeśli się z kimś nie zgadza - takie opinie o Borysie Budce, kandydacie na nowego ministra sprawiedliwości, można usłyszeć w środowiskach prawniczych. O nominacji dla 37-letniego posła PO poinformowała w czwartek premier Ewa Kopacz. Dzień wcześniej do dymisji podał się dotychczasowy szef resortu sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

REKLAMA

Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski komplementuje Budkę, który jest członkiem KRP, jako znakomitego prawnika. Cieszę się z jego nominacji na ministra. W tym charakterze pozostanie on członkiem naszej Rady. Ale zarazem liczę, że Sejm wybierze w jego miejsce równie kompetentną osobę - zaznacza Zalewski. Według niego, z punktu widzenia prokuratury najważniejszymi zadaniami stojącymi przed nowym ministrem będą zastanowienie się nad terminem wejścia w życie wielkiej nowelizacji prawa karnego i kwestia regulaminu urzędowania prokuratury.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek zwraca przy tym uwagę, że czas urzędowania nowego ministra będzie krótki, więc - jak dodaje - trudno oczekiwać od niego nowych projektów ustaw. Najbardziej oczekujemy stabilizacji - zamiast kolejnych reform i rewolucji po kilku miesiącach odwracanych - podkreśla Żurek.

Borysa Budkę sędzia zna z posiedzeń komisji sejmowych. I na tej podstawie mam o nim jak najlepsze zdanie. Merytoryczny, zaangażowany w prace, kompetentny i bardzo kulturalny - nawet gdy się z kimś nie zgadza - zaznacza Żurek. Jak dodaje, "wiek pana Budki jest jego atutem, bo idzie za nim nowoczesne spojrzenie na szereg problemów w wymiarze sprawiedliwości".

Według prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusza Sałajewskiego, najważniejszym zadaniem stojącym przed nowym ministrem sprawiedliwości będzie dokończenie sprawy pomocy prawnej dla ubogich. Ustawa już jest w Sejmie. Nasz samorząd popiera ideę, ale jest nieco krytyczny wobec rozszerzenia kręgu uprawnionych do świadczenia tej pomocy o osoby niebędące profesjonalistami - podkreśla Sałajewski. Czekamy też na przepisy wykonawcze do nowego prawa karnego - to będzie ważne zadanie dla ministra na najbliższy czas. Liczymy też, że nowy minister podejmie rozmowę z radcami prawnymi i adwokatami o anachronicznych stawkach za zastępstwo procesowe - podsumowuje szef radców prawnych.

(edbie)