Jeszcze dziś wieczorem powinna się zakończyć neutralizacja skażenia iperytem w Bornem Sulinowie w województwie Zachodniopomorskiem. Do wycieku doszło pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy zbieracze złomu wykopali na obrzeżach miasta beczkę zawierającą około 100 litrów iperytu siarkowego.

REKLAMA

Akcja neutralizacji iperytu trwa od środy. Bierze w niej udział około sześćdziesięciu żołnierzy wojsk chemicznych i inżynieryjnych. Jest to o największa tego typu operacja, jaką wojsko prowadzi w ostatnich latach poza ćwiczeniami na poligonie. Skażony iperytem teren ma ok. 1000 metrów kwadratowych powierzchni.

Trzej zbieracze złomu, a także nastolatek zostali hospitalizowani. Na szczęście wszyscy oni są w dobrym stanie i wracają do zdrowia.

Iperyt to gaz o działaniu parzącym, wywołującym na skórze pęcherze i trudno gojące się rany, podrażnia też drogi oddechowe i płuca. Jego nazwa pochodzi od belgijskiej miejscowości Ypres, gdzie w 1915 r. Niemcy po raz pierwszy użyli tej substancji w warunkach bojowych. W stanie czystym iperyt jest bezbarwną, oleistą cieczą o słabym zapachu.