Blisko 70 tysięcy maturzystów zmierzyło się z egzaminem z języka niemieckiego. Chęć pisania testu z tego właśnie języka zadeklarowało 15 procent wszystkich abiturientów. Niemiecki jest zatem drugim - po angielskim - najczęściej wybieranym przez nich na maturze językiem obcym. Ale tylko osiem procent zdających zdecydowało się na zdawanie niemieckiego na poziomie rozszerzonym.
Wśród języków obcych, wybieranych przez tegorocznych maturzystów, zdecydowanie najpopularniejszy jest angielski - wybrało go około 80 procent zdających, czyli 357 tysięcy. Na drugim miejscu znalazł się niemiecki. Język rosyjski chce zdawać 27 tysięcy osób, czyli 6 procent, a na francuski, hiszpański i włoski zdecydował się mniej niż jeden procent abiturientów.
Niemiecki znany jest z baaardzo długich wyrazów. Przykład?
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Co też znaczy ten lingwistyczny tasiemiec? To zabójca hotentockiej matki głupka i jąkały, umieszczony w kufrze z plecionki, przeznaczonym do przechowywania schwytanych kangurów... Reporter RMF FM Maciej Stopczyk postanowił pomęczyć tym słowem maturzystów z wrocławskiego liceum numer 9. Jak poszło? Posłuchaj relacji:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Maturalny maraton rozpoczął się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego. Wczoraj natomiast abiturienci zmierzyli się z testem z wiedzy o społeczeństwie. Reporter RMF FM Piotr Glinkowski postanowił więc sprawdzić, jak katowiccy maturzyści orientują się w tematach politycznych, i zapytał o zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Posłuchaj relacji:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio