Jan Krzysztof Bielecki zrezygnował ze stanowiska prezesa banku Pekao S.A. Nie podano powodów jego decyzji. Bielecki stał na czele zarządu drugiego co do wielkości banku w Polsce przez sześć lat. Stanowisko opuści 11 stycznia przyszłego roku. Zrezygnował również ze wszystkich funkcji, które sprawował we włoskiej grupie UniCredit.
Być może powodem jest rywalizacja czy brak możliwości dogadania się z wiceprezesem Lovaglio. Albo za chwilę dowiemy się o jego przyszłych planach i być może są one związane z polityką. To może oznaczać, że na ten trudny przyszły rok będziemy mieć nowego premiera - komentuje decyzję Jana Krzysztofa Bieleckiego analityk rynku bankowego Michał Macierzyński:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
O powodach decyzji Bieleckiego posłuchaj w relacji Krzysztofa Berendy z redakcji ekonomicznej RMF FM:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Od końca 1980 roku Jan Krzysztof Bielecki był ekspertem ekonomicznym NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym działał w podziemnych strukturach związku. W 1989 roku był jednym z założycieli Gdańskiego Towarzystwa Społeczno-Gospodarczego Kongres Liberałów. Od lutego 1990 roku zajmował miejsce w Prezydium Kongresu Liberalno-Demokratycznego.
Po połączeniu się UD i KLD Bielecki był członkiem Unii Wolności. W grudniu 1990 roku został powołany na urząd premiera. Po wyborach w październiku 1991 roku złożył jednak dymisję. W rządzie Hanny Suchockiej był ministrem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. W 1993 roku został przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, a dziesięć lat później objął funkcję prezesa w banku Pekao S.A.