W Białowieży w woj. podlaskim żubr zaatakował turystę - poinformowała policja. 61-letni mężczyzna trafił z obrażeniami do szpitala w Hajnówce. Agresywnego zwierzęcia szukają pracownicy parku narodowego.

REKLAMA

Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, ze wstępnych informacji wynika, że turysta wynajmujący kwaterę w Białowieży wyszedł na poranny spacer w kierunku lasu. Na jego skraju został zaatakowany przez samotnego żubra. 61-latek z obrażeniami trafił do szpitala w Hajnówce. Policja nie ma jeszcze szczegółowych danych nt. stanu zdrowia mężczyzny. Zwierzęcia szukają pracownicy parku narodowego.

Ja sam osobiście z moimi kolegami z pracy jeździłem, żeby go odnaleźć. Niestety nie mogliśmy go już odnaleźć, bo strategia żerowania takich zwierząt jest, taka że one wychodzą bladym świtem na żerowiska, a następnie chowają w lesie, tak żeby nie być niepokojonymi przez ludzi tudzież inne zwierzęta - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Piotrem Bułakowskim dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Michał Krzysiak.

Policjanci wstępnie wykluczyli, żeby mężczyzna miał specjalnie drażnić zwierzę.

Po prostu trasa turysty, który wybrał się na spacer, musiała skrzyżować się z trasą żubra i tak to się nieszczęśliwie skończyło - dodał Krzysiak.

Apel: "Bądźmy ostrożni"

Późne lato, wczesna jesień to jest okres godowy, kiedy żubry się rozmnażają, poszukują partnerek i mogą być wyjątkowo pobudzone w tym czasie. Trzeba być bardzo ostrożnym, bo może się to skończyć właśnie takim wypadkiem, kiedy żubr atakuje człowieka. Żubr, może ważyć 800 kg, a największy nawet 900 kg. Przeciętna waga to 700-800 kg. To jest sporo więcej niż waży człowiek. Żubr ma też dużo więcej sił. Ma rogi, więc jest naprawdę dla nas ludzi niebezpieczny
apeluje Michał Krzysiak

Żubr to potężne zwierzę, bo to największy lądowy ssak Europy, dziki, którego reakcje mogą być nieprzewidywalne, szczególnie w takim bliskim kontakcie z człowiekiem - przypomniał dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Rafał Kowalczyk.

Instytut dwa lata temu opublikował wyniki kilkuletnich badań, w ramach których m.in. analizowano agresywne zachowania żubrów wobec człowieka. Od zaatakowanych osób lub świadków zebrano informacje o 45 atakach żubrów z lat 1979-2015.

W ponad dwóch trzecich przypadków ludzie byli atakowani przez samce żubra. Jest to spowodowane większymi rozmiarami zwierząt i mniejszą bojaźnią przed człowiekiem, a także ich samczymi zachowaniami oraz koniecznością wykazywania agresji wobec rywali, szczególnie w okresie godowym. Z danych wynikało również, że byki żubra najczęściej atakowały w czasie rui, późnym latem i jesienią, co - w ocenie naukowców - jest zapewne związane z wysokim w tym okresie poziomem testosteronu. Może się to objawiać zwiększoną agresywnością zwierząt.

Puszcza Białowieska to polska ostoja żubra. Tamtejsza populacja zwierząt jest największa w Polsce. Podczas tegorocznego zimowego liczenia przeprowadzonego przez Białowieski Park Narodowy, ustalono, że w puszczy mieszka 770 osobników, w tym ponad 70 młodych żubrów.