Na półmetku wakacji przypominamy Wam o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. Trzeba o nich pamiętać zwłaszcza ze względu na większą popularność sportów wodnych, a co za tym idzie - zatłoczone akweny.
Wszyscy uwielbiamy wypoczynek nad wodą, to zupełnie naturalne. Musimy jednak korzystać z tego z pokorą oraz świadomością, bo jest to potężny żywioł. Dlatego zanim zaczniemy żeglowanie, po pierwsze - musimy się zastanowić, czy panują warunki, które są odpowiednie na nasze umiejętności i możliwości, a także na możliwości naszego sprzętu. Sprawdzamy prognozę pogody i obserwujemy, co się dzieje na wodzie. Jeżeli widzimy białe grzywy i świst wiatru, to prawdopodobnie jest to sytuacja, gdy nie należy wypływać - podkreśla w rozmowie z reporterem RMF FM Mateuszem Chłystunem Marek Waszczuk znany jako "Kapitan Sztorm".
Jeśli mamy do czynienia z doświadczoną, przygotowaną załogą, której umiejętności i doświadczenie pozwalają na żeglowanie w trudniejszych warunkach - to te granice można przesunąć, ale wtedy przygotowujemy jacht: kamizelki ratunkowe założone prawidłowo, to jest podstawa; a nie gdzieś schowane w kabinie jachtu - mówi Waszczuk. I wyjaśnia: Mamy środek sezonu, wakacji, nawet jak wpadniemy do wody, w prawidłowo założonej kamizelce - nic złego nam nie grozi. Jest ciepła woda, możemy poczekać na ratunek. (..) Musimy się znajdować na pokładzie, nigdy w kabinie jachtu podczas trudnych warunków pogodowych. Bo jeśli jacht się wywróci - nie ma możliwości samodzielnego wydostania się, a także służbom ratunkowym trudno jest uratować taką osobę.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Popularność sportów wodnych rośnie, a co za tym idzie - na akwenach jest często tłoczno. Warto więc znać zasady pierwszeństwa w ruchu wodnym.
Obowiązują takie same zasady jak na lądzie. Głównie: motorówki ustępują wszystkim, w tym żaglówkom (...) - podkreśla Marek Waszczuk. I zaznacza: Na alkohol nie ma miejsca - ani na motorówce, ani na żaglówce i innym środku pływającym.
Nie wyprzedzajmy również w kanałach i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania: należy być gotowym do reagowania nawet wtedy, kiedy mamy pierwszeństwo.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
Ważne, by do wody nie wchodzić po jedzeniu, opalaniu, gdy ciało jest nagrzane, a także po spożyciu alkoholu.
Nad wodą uważajmy także na znaki.
Znaki zakazu informują nas np. czy możemy w ogóle pływać w danym zbiorniku. Powody zakazu mogą być różne - staw może być np. hodowlą ryb lub też woda może być skażona. Znaki zakazu obejmują także informacje o strefie ciszy.
Może się na nich pojawić także informacja o nakazie ubierania kamizelek ratunkowych lub nadzoru nad dziećmi.
Znaki informacyjne z kolei uprzedzają kąpiących o możliwych zagrożeniach, takich jak wiry, wodorosty czy skały podwodne.