Jeśli będziemy stosować się do przepisów ruchu drogowego i zaleceń policjantów, podróż na groby najbliższych nie powinna być uciążliwa. W bezpiecznym i w miarę szybkim dotarciu do celu na pewno przyda się pewna kultura i wyrozumiałość dla innych kierowców.
W czasie akcji „Znicz” na głównych trasach Polski pojawią się wzmożone kontrole. Policyjne patrole będą Wam udzielać także rad i wskazówek; w razie problemów wskażą drogi objazdowe i pomogą rozładować korki. Będą jednak bezwzględni dla piratów drogowych i kierowców na „podwójnym gazie”.
Przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Pierwszą rzeczą jest skontrolowanie poziomu oleju i płynów w samochodzie. Przed wyjazdem z garażu należy się też upewnić, że działają wszystkie światła – postojowe, mijania, długie, kierunkowskazy, światła wsteczne, cofania i awaryjne. Na końcu opony – nie może być na nich pęknięć; warto też sprawdzić ciśnienie. Nasza reporterka odwiedziła jeden ze stołecznych warsztatów. Posłuchaj rad fachowców:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Podróż samochodem to koszt napełnienia baku. Można jednak zastosować kilka sztuczek, by wskaźnik paliwa nie opadał zbyt szybko. Przede wszystkim należy dostosować ilość obrotów do biegu. - Jeżeli jadę delikatnie, samochód może spalić nawet dwa litry na sto kilometrów mniej niż zwykle - mówi Wojciech Fijałkowski z Automobilklubu Kętrzyńskiego.
Paliwo pożera także włączona klimatyzacja – jeżeli auto zazwyczaj pali około ośmiu litrów na sto kilometrów, odpowiednia temperatura w aucie może kosztować dodatkowy litr. Więcej niż zwykle benzyny ubywa także, gdy włączone jest ogrzewanie tylnej szyby.
Życie kierowcom mogą też ułatwić samochodowe gadżety. Coraz modniejsza jest nawigacja satelitarna, czyli GPS. Koszt zainstalowania takiego urządzenia to prawie 6 tysięcy złotych. Posiadacze GPS-u mogą korzystać z wgranej w jego pamięć mapy Polski. W ciągu miesiąca ma się pojawić jego nowa wersja, wyposażona w półtora miliona adresów i lokalizację 40 tysięcy punktów – restauracji, stacji benzynowych czy szpitali, jak również fotoradarów.
Przygotowaliśmy dla Was specjalny raport drogowy Bezpieczny Powrót do Domu, w którym znajdziecie informacje o organizacji ruchu w okolicach cmentarzy i miejscach parkingowych. Specjalny serwis Bezpieczna droga przygotowała także Interia.pl. W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" znajdziecie przewodniki i praktyczne informacje o tym, jak dojechać na cmentarze w wielu miastach Polski.