Ponad 8 tysięcy mieszkańców Będzina na Śląsku nie może korzystać z wody. Ta płynąca w miejskiej sieci jest skażona bakterią coli - informuje dziennikarz RMF FM Bartłomiej Paulus. Problemy dotyczą Osiedla Zamkowego i Śródmieścia. Woda, nawet po przegotowaniu, nie nadaje się do picia. Nie można nią także myć owoców czy naczyń, nie można się w niej także kąpać. Jak informują wodociągi, wodę można używać tylko do celów sanitarnych.
W sobotę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Będzinie wydał komunikat ws. nieprzydatności do spożycia ani celów higienicznych wody na Osiedlu Zamkowym oraz w śródmieściu. Woda z kranu tymczasowo nie nadaje się tam do spożycia nawet po przegotowaniu. Z wody będzie można korzystać, gdy sanepid potwierdzi jej mikrobiologiczną jakość
Oznacza to, na razie że woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć; można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet.
W związku z tym lokalny samorząd zaapelował o korzystanie w celach spożywczych i higienicznych z wody dostarczanej beczkowozami - w cztery miejsca na Os. Zamkowym (przy parkingu na ul. Chrobrego, przy przedszkolu nr 2 na ul. Turniejowej, przy kościele św. Jadwigi Śląskiej oraz przy sądzie na ul. Królowej Jadwigi), a także w pięć miejsc w śródmieściu (na Plac 3 Maja, przy Straży Pożarnej, przy dworcu PKP, przy Urzędzie Miejskim oraz przy komendzie policji).
Woda z beczkowozów nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Jednak osoby z osłabioną odpornością, a także rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci, powinny zachować szczególną ostrożność.
Obszar, w którym woda nie nadaje się do spożycia, to na Os. Zamkowym ulice: Jasielska, Turniejowa, Rycerska, Krościeńska, Mieszka I, Chrobrego, Grunwaldzka, Piastowska. W śródmieściu woda niezdatna jest do picia w obrębie ulic: Bema, Potockiego, Rybnego Rynku, Małachowskiego, Modrzejowskiej, Piłsudskiego, Zawale, Joselewicza, 11 Listopada, Krasickiego, Gawlika, Jasnej, Placu 3 Maja, Placu Kazimierza Wielkiego, Kościuszki oraz Moniuszki.
Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach problem dotyka łącznie ok. 8 tys. osób.
Według informacji będzińskiego sanepidu komunikat o poprawie jakości wody zostanie wydany po uzyskaniu dwóch kolejnych wyników badań potwierdzających spełnienie wszystkich wymagań mikrobiologicznych
Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy albo skorzystać z formularza WWW.
(ph)