Ponad 19 milionów złotych dostał łódzki szpital Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki na remont i wyposażenie klinik: neonatologii i intensywnej terapii noworodków. Dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej i Ministerstwa Zdrowia, przybędą 22 miejsca dla najmniejszych pacjentów. W sumie będzie ich już 98.
Szpital już ma zamontowany nowy generator, który zapewnia nieprzerwane dostawy prądu w przypadku awarii sieci. To jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa noworodków, które cały czas muszą być w inkubatorach lub przechodzą kilkugodzinne operacje.
Wcześniej placówka dysponowała podobnym urządzeniem, ale było ono bardzo awaryjne.Ten stary sprzęt działa od 25 lat i już wtedy nie był najdoskonalszy - tłumaczy dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki profesor Przemysław Oszukowski. Ze względu na jego dużą awaryjność wymieniliśmy na przykład generator. Poza tym wiadomo, że technologie się zmieniają i w przypadku, gdy chodzi o życie i zdrowie najmniejszych pacjentów, trzeba wybierać te najnowsze rozwiązania. Nowy generator prądu już jest zamontowany i działa od piątku. Szpital kupuje też ponad 180 specjalistycznych urządzeń medycznych. Ratujemy dzieci coraz mniejsze, coraz bardziej schorowane, z coraz większymi wadami i w związku z tym zapotrzebowanie na te stanowiska intensywnej terapii, jest coraz większe - dodaje Oszukowski. Nie przewidujemy problemów z finansowaniem tego rodzaju usług medycznych przez NFZ, bo procedury, ratujące życie nie są limitowane - podkreśla także dyrektor. Mówi, że ma też nadwykonań.
W maju z kolei ruszy kompleksowy remont pomieszczeń, gdzie jest prowadzona intensywna terapia noworodków i niemowląt. Znikną między innymi boksy, które teraz oddzielają stanowiska z inkubatorami i aparaturą monitorującą funkcje życiowe dzieci. Dzięki temu uda się zyskać nową powierzchnię dla kolejnych stanowisk noworodkowych. Łatwiej będzie też opiekować się maluszkami i je diagnozować - mówi Oszukowski.
Liczba miejsc w klinikach łódzkiego ICZMP:
- na neonatologii będzie 65 miejsc (jest 56)
- na intensywnej terapii wad wrodzonych noworodków i niemowląt - będą 33 miejsca (jest 20)