Będzie bezpłatna ochrona przed wirusem RSV dla kolejnych grup dzieci. Jak dowiedział się nasz dziennikarz, od marca rozszerzona zostanie lista małych pacjentów uprawnionych do otrzymania specjalnych przeciwciał. Wirus RSV to główna przyczyna hospitalizacji dzieci w tym sezonie infekcyjnym.
Dodatkową ochronę mają dostać dzieci z wrodzonymi wadami serca, z nadciśnieniem płucnym oraz wcześniaki, które ważą nie więcej niż półtora kilograma i urodziły się najpóźniej w 35. tygodniu ciąży. Zmiany mają wejść w życie wraz z marcową listą refundacyjną.
Dzieci z tych grup mają obniżoną odporność i dlatego wirus RSV jest dla nich dodatkowo groźny - podkreśla krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii profesor Ewa Helwich.
Nie ma na razie szczepionki zabezpieczającej przed wirusem RSV. Dlatego właśnie przeciwciała podawane dzieciom to główna forma ochrony, obok unikania kontaktu z chorymi i higieny, w tym regularnego mycia dłoni.
Wirus RSV to syncytialny wirus nabłonka oddechowego, który wywołuje infekcje dolnych dróg oddechowych. Statystyki pokazują, że 100 proc. dzieci ma z nim kontakt do 2. roku życia.
Wirus RS jest odpowiedzialny za 70 proc. infekcji u dzieci w pierwszym roku życia. Może wywołać zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, których organizm jest niedojrzały lub osłabiony z powodu dodatkowych chorób.
Infekcja wywołana wirusem RS może mieć ciężki przebieg i wymagać leczenia w szpitalu na oddziale intensywnej terapii z wykorzystaniem wsparcia oddechowego lub wentylacji mechanicznej. Każda taka infekcja to dodatkowe obciążenie dla małego organizmu, zatrzymanie prawidłowego rozwoju, a w przypadku dzieci oczekujących na zabieg kardiochirurgiczny nawet bezpośrednie zagrożenie życia.
U dzieci zarażonych wirusem RS bardzo często występują dodatkowe powikłania - może to być odma opłucnowa, zapalenie ucha środkowego. Świszczący oddech i reaktywne drogi oddechowe mogą utrzymywać się nawet przez 5-8 lat po ostrej infekcji i prowadzić do poważnego powikłania, jakim jest astma oskrzelowa. Dlatego w sezonie występowania wirusa warto zabezpieczyć przed nim dziecko.
W Polsce obecnie obowiązuje program lekowy, w ramach którego z bezpłatnej immunoprofilaktyki mogą skorzystać wcześniaki, które spełniają kryteria kwalifikacji. Obecnie są to:
- dzieci, które nie ukończyły 1. roku życia i urodziły się do 28. tygodnia ciąży (28 tygodni i 6 dni) lub stwierdzono u nich dysplazję oskrzelowo-płucną,
- dzieci, które nie ukończyły 6. miesiąca życia i urodziły się między 29. a 32. tygodniem ciąży (32 tygodnie i 6 dni).