Straż pożarna i lekarze ostrzegają przed groźnym barszczem Sosnowskiego - trującą rośliną, która może powodować oparzenia drugiego stopnia. Warto sprawdzić, gdzie rośnie toksyczna roślina. Specjalną mapę można zobaczyć na stronie barszcz.edu.pl.

REKLAMA

Roślina występuje w dużych ilościach w Polsce południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej. / Lech Muszyński (PAP) / PAP
Kontakt z rośliną w okresie wysokich temperatur powoduje silne oparzenia. / Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
Plantacja barszczu Sosnowskiego za czasów PRL-u / Stanisław Moroz (PAP/CAF) / PAP
Plantacja barszczu Sosnowskiego za czasów PRL-u / Stanisław Moroz (PAP/CAF) / PAP
Okazało się, że barszcz Sosnowskiego jest wyjątkowo ekspansywna i zagraża rodzimym gatunkom / Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
Barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Polski z Kaukazu. / Lech Muszyński (PAP) / PAP
Roślina miała być doskonałą paszą dla bydła / Lech Muszyński (PAP) / PAP
Barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Polski z dawnego Związku Radzieckiego, z Kaukazu. / Darek Delmanowicz (PAP) / PAP

Stworzona mapa to efekt Ogólnopolskiego Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego przeprowadzonego przez Pracownię Stosowanej Ekologii Roślin w WSEiZ w Warszawie.

Dzięki zgłoszeniom, które można przesyłać na stronie w specjalnym formularzu, mapa jest na bieżąco aktualizowana.

Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez barszcz Sosnowskiego olejki eteryczne - ich kontakt ze skórą wywołuje poważne oparzenia, które są bardzo bolesne i zostawiają na ciele blizny.

Strażacy ostrzegają, że jeśli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie przemyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na słońce przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów). Należy zgłosić się też do lekarza.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony z Kaukazu i był początkowo hodowany jako pasza dla zwierząt. Później, ze względu m.in. na jej toksyczność, uprawy zostały porzucone.

(abs)