Dziś Barbórka, czyli Dzień Górnika. Z tej okazji byliśmy w Bytomiu, w tamtejszej Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego, gdzie znajduje się miejsce do ćwiczeń dla górniczych ratowników. W specjalnych komorach, zostały tam stworzone warunki, które mają być jak najbardziej zbliżone do tych, z jakimi ratownicy mogą zetknąć się w czasie podziemnych akcji.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Pierwsze informacje o działaniu na Górnym Śląsku zorganizowanych grup ratowników górniczych pochodzą z lat 70. XIX wieku. W XIX-wiecznych kopalniach powstawały one z inicjatywy samych górników. Bywa, że tworzył je właściciel kopalni.
Dopiero na początku XX wieku najpierw stworzono prawo, które regulowało ratownictwo górnicze, a potem zapadła decyzja o budowie stacji, która nadzorowałaby prace wszystkich działających na Górnym Śląsku górniczych służb ratowniczych. Bezpośrednia decyzja o jej utworzeniu zapadła po tragedii we francuskiej kopalni Curriere w 1906r, gdzie zginęło ponad 1000 osób. Wśród nich były też dzieci.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W tej chwili działania ratownicze w Polsce nadzoruje Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Funkcjonuje też kilka okręgowych stacji.
Barbórka przypada 4 grudnia. W górnictwie to dzień wolny od pracy. Jednak wielość towarzyszących imprez sprawia, że Barbórka świętowana jest od połowy listopada do połowy grudnia. Obchody są częścią szerszego zjawiska - kultu św. Barbary wśród górników. Jednym z jego przejawów są ołtarze z obrazami i figurami św. Barbary umieszczane w kopalniach węgla.
Częścią barbórkowych obchodów są koncerty i przemarsze górniczych orkiestr, okolicznościowe nabożeństwa i msze, modlitwy i składanie kwiatów przed ołtarzami św. Barbary, uroczyste przejścia do kościołów, ceremonie honorowania jubileuszy zawodowych i akademie zakładowe, obiady jubilackie, biesiady i uroczystości rodzinne.
(ug)