Cyberprzestępcy zablokowali portal podatki.gov.pl. To należąca do Ministerstwa Finansów strona służąca na przykład do rozliczania PIT-ów. Po pewnym czasie udało się przywrócić jej działanie.

REKLAMA

Cyberprzestępcy nad ranem skutecznie zablokowali stronę podatki.gov.pl, przeciążając ją. Od kilku dni - zwłaszcza na rosyjskich portalach i komunikatorach - widać było namawianie się hakerów do tego, by uderzyć na niektóre polskie strony.

We wtorkowy poranek udało się zablokować stronę podatkową i eksperci przypisują to Rosjanom.

Cyberprzestpcy zablokowali stron https://t.co/KIxPuHqUoGOd kilku dni na rosyjskich telegramach byo widoczne namawianie si na atak DDoS na polskie serwery, w tym skarbwkiW efekcie ePITa teraz nie zoymy. Nasze dane - jak sycha w @MF_GOV_PL - s bezpieczne@RMF24pl

k_berendaFebruary 28, 2023

Jak usłyszeliśmy w resorcie, nasze tajemnice podatkowe i nasze zarobki pozostają niejawne. Przestępcy nie zdobyli tych informacji. Jedynym ich sukcesem jest przeciążenie i zablokowanie strony. Jak podaje MF, informatykom udało się przywrócić działanie strony.

Oficjalnie ministerstwo próbuje bagatelizować sprawę, podając różne inne wersje wydarzeń. W stanowisku przekazanym Polskiej Agencji Prasowej służby resortu przekonują, że "przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego", z kolei inne redakcje informowane są o "przeciążeniu", wynikającym z "nagłego zainteresowania ludzi składaniem PITów". Przeczą temu nieoficjalne informacje pozyskane od kierownictwa resortu oraz państwowych służb zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Twój e-PIT

W ramach usługi Twój e-PIT udostępnione są zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, które są najczęściej wypełniane; ponadto - PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., do 2 maja br. (30 kwietnia to niedziela), zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Wyjątkowy rok

Tegoroczne rozliczenie jest wyjątkowe, a to wszystko przez zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu. Początkowo wprowadzono "ulgę dla klasy średniej", którą następnie usunięto.

Jak usłyszał nasz dziennikarz w resorcie finansów, urzędnicy mają nam policzyć podatek tak, by było to najbardziej dla nas korzystne, czyli z lub bez ulgi dla klasy średniej. Jak się teraz okazuje, dopiero po złożeniu zeznania przez podatnika urzędnicy policzą ten hipotetyczny podatek i zobaczą, co jest dla nas korzystniejsze.

W ciągu 21 dni od złożenia deklaracji otrzymamy informacje o ewentualnej różnicy i zwrocie podatku, który trafi do nas w ciągu 45 dni.