Trzem rektorom prywatnych uczelni - w Koninie, Szczecinie i Częstochowie - postawiono zarzuty przekupstwa oraz udzielania korzyści majątkowej lub osobistej. Jeden został zatrzymany, dwaj mają m. in. dozór policyjny. Według informacji reporterki RMF FM, Anety Łuczkowskiej, rektor szczecińskiej uczelni, Waldemar U., na początku marca został powołany na funkcję pełnomocnika ministra nauki do spraw jakości kształcenia. Dziś został odwołany.

REKLAMA

Rektorzy prywatnych uczelni wyższych z zarzutami

Zatrzymani 6 czerwca Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie usłyszeli zarzuty.

Zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Prokurator przedstawił im zarzuty przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k ) oraz płatnej protekcji czynnej (art. 230a § 1 k.k) - poinformowało Centralne Biuro Śledcze.

Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych rektorów oraz ich gabinety w uczelniach. Funkcjonariusze zabezpieczyli także elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację, która może być dowodem w sprawie.

Reporterka RMF FM, Aneta Łuczkowska, dowiedziała się, że Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie, który pełnił funkcję pełnomocnika ministra nauki do spraw jakości kształcenia, dziś został odwołany ze stanowiska. Resort zaznaczył, że funkcja, którą pełnił, jest funkcją społeczną, a co za tym idzie rektor nie pobierał wynagrodzenia.

Wobec rektorów zastosowano środki zapobiegawcze

Wobec jednego z podejrzanych rektorów prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Drugi z rektorów - na wniosek sądu - został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy.

Wobec trzeciego z podejrzanych, sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł.

Pokłosie afery Collegium Humanum

W marcu 2023 roku wraz z zatrzymaniem przez CBA dwóch osób, w związku z przyjęciem korzyści majątkowych i osobistych wybuchła afera Collegium Humanum ws. handlu dyplomami przez tę niepubliczną uczelnię wyższą. Jak informował wtedy rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Jacek Dobrzyński, śledztwo w tej sprawie ma charakter rozwojowy, dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej i jest wielowątkowe, co potwierdzają kolejne zatrzymania.