"W tym roku szkolnym mam więcej etatów nauczycieli o ponad 17 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim" - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska przedstawiając w poniedziałek dane z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018. SIO to elektroniczny system baz danych. Działa od 2005 roku. Gromadzi statystyczne i indywidualne dane o szkołach, placówkach oświatowych, nauczycielach i uczniach. Każda szkoła lub placówka oświatowa musi przesłać do systemu dane dotyczące m.in. liczby uczniów, nauczycieli.

REKLAMA

Na początku października Związek Nauczycielstwa Polskiego podał dane, z których wynika, że w wyniku reformy edukacji pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli (zwolniono ich lub nie przedłużono umowy o pracę), 12,7 tys. nauczycielom obniżono wymiar zatrudnienia, 5,3 tys. nauczycieli pracuje w kilku szkołach, 600 nauczycieli przeszło w stan nieczynny, a 2,3 tys. nauczycieli przeszło na emerytury lub nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył wtedy, że są to dane niepełne - odnoszą się do 70 proc. samorządów. Pochodzą z arkuszy organizacyjnych pracy szkół i z wrześniowych aneksów do nich. Pokazują stan z 30 września.

Minister Anna Zalewska powtórzyła z kolei w poniedziałek, że jednym z celów reformy edukacji jest ochrona miejsc pracy nauczycieli, a zwolnienia to efekt niżu demograficznego. Jej zdaniem, w ciągu dwóch lat przekształceń spodziewanych jest 10 tys. dodatkowych etatów dla nauczycieli.

Ilu w Polsce jest nauczycieli?

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba nauczycieli wzrosła o 10 139 - wyliczyła szefowa resortu edukacji. Z danych SIO wynika, że w Polsce jest 694 636 nauczycieli. Według danych SIO, w porównaniu z ubiegłym rokiem o 17 768 wzrosła liczba etatów nauczycieli zatrudnionych w publicznych i niepublicznych placówkach oświaty.

W roku szkolnym 2016/2017 etatów było 673 323, a obecnie - 691 tys. W przedszkolach, szkołach i placówkach samorządowych liczba etatów nauczycieli wzrosła o 11 760 i wynosi obecnie 578 444.

W przedszkolach w roku szkolnym 2017/2018 liczba etatów nauczycieli wynosi 84 324, czyli o 4 652 więcej niż w roku ubiegłym. W szkołach i placówkach liczba etatów dla nauczycieli wzrosła o 7 107 i wynosi 494 119. Według danych, wzrosła także liczba etatów nauczycielskich zatrudnionych na podstawie ustawy Karta Nauczyciela o 11 976. W sumie jest ich 595 201 co daje wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z rokiem szkolnym 2016/2017. Są to etaty w przekształcanych szkołach, bo przypominam, pojawiły się tam dodatkowe miejsca pracy, dodatkowe godziny - wyjaśniła minister pytana, w jakich typach placówek głównie wzrosła liczba etatów nauczycielskich.

To piękny obrazek, ale złudny - odpowiada resortowi Sławomir Broniarz szef ZNP. Jego zdaniem wielu nauczycieli poszło w tym roku na urlop dla poratowania zdrowia. Nowe miejsca pracy dla nauczycieli miały też powstać w tworzonych ostatnio przedszkolach - dodaje. To wcale nie przekłada się niestety na ratunek dla tych, którzy stracili pracę w gimnazjach. Oni najczęściej nie mają przygotowania do edukacji wczesnoszkolnej - tłumaczy Sławomir Broniarz w rozmowie z reporterem RMF FM.

Resort edukacji w poniedziałek poinformował również, że 94,6 proc. rodziców zdecydowało w tym roku szkolnym wysłać sześciolatki do przedszkoli, a ponad 5 proc. do pierwszej klasy. To jest historyczny moment. Nikt proszę państwa już z tego się nie wycofa. Nie wyobrażam sobie ministra edukacji, który by powiedział, że dla sześciolatka, który uczy się w przedszkolu, wycofuje subwencję oświatową. W ten sposób wydłużyliśmy kształcenie ogólne o jeden rok. To już nie jest 12 lat tylko 13 lat. Stąd subwencja oświatowa 1 mld 623 mln zł i oczywiście 1 mld 354 mln zł dla dzieci w formie dotacji w wieku od 2 do 5 lat - twierdzi Anna Zalewska.

(ug)