"Andrzej Lepper nie żyje. Został znaleziony martwy w warszawskiej siedzibie partii" - poinformował Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. Wszystko wskazuje na to, że lider Samoobrony popełnił samobójstwo, a ciało znalazł członek rodziny. Miał 57 lat. Prawdopodobnie w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo w sprawie śmierci Leppera.
Na miejscu są policjanci, musimy przeprowadzić wszystkie czynności, ale wszystko wskazuje na to, że polityk popełnił samobójstwo - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
W sprawie śmierci Andrzeja Leppera prawdopodobnie w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo i będzie zlecona sekcja zwłok - powiedział Dariusz Ślepokura z warszawskie prokuratury okręgowej. W siedzibie Samoobrony w Warszawie, gdzie znaleziono ciało polityka, jest dwóch prokuratorów i medycy.
Andrzej Lepper był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku został zdymisjonowany w związku aferą gruntową i śledztwem Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
W tym samym roku bezskutecznie ubiegał się o kolejne wejście do Sejmu. W ubiegłym roku startował w wyborach prezydenckich. Uzyskał 1,28 procent głosów.
Andrzej Lepper miał 57 lat; był żonaty, miał syna i dwie córki. Był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
Andrzej Lepper urodził w czerwcu 1954 r. Był absolwentem technikum rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks. Pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach. W latach 1977-1980 Lepper należał do PZPR.
Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90., gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną - Samoobrona RP. Zasłynął przede wszystkim z organizowania rolniczych blokad dróg i nawoływania do niespłacania zaciągniętych kredytów.
Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta. Był posłem IV i V kadencji Sejmu. Ciążyło na nim kilka wyroków sądowych.