Mechanizm skargi nadzwyczajnej i Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym. Wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa w Sejmie większością 3/5 głosów lub - w razie niepowodzenia - przez prezydenta. Takie m.in. propozycje zawarł prezydent Andrzej Duda w swoich projektach ustaw sądowych. Jak przyznał, w przypadku ostatniego rozwiązania pojawiły się wątpliwości co do jego konstytucyjności - dlatego Duda przygotował również projekt zmiany konstytucji, która pozwoliłaby prezydentowi dokonywać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. Na dzisiaj na 16:00 Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w tej sprawie. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej. Platforma Obywatelska zaproszenie odrzuciła. Po spotkaniu prezydent stwierdził, że przedstawi inną propozycję ws. KRS.
Nie ma szans na uchwalenie tego co ws. mechanizmu dot. wyboru sędziów do KRS proponowałem pierwotnie, dlatego moja propozycja będzie inna - oświadczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z czterema klubami sejmowymi. Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejny etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda.
>>>WIĘCEJ O NOWEJ PROPOZYCJI PREZYDENTA PRZECZYTASZ TUTAJ<<<
W Pałacu Prezydenckim jest już Władysław Kosiniak-Kamysz, który przyjechał na spotkanie jako pierwszy. Po nim w imieniu klubu Kukiz’15 przyjechał Stanisław Tyszka. Jest także Ryszard Petru, który na spotkanie przyjechał z konstytucją w ręku. PiS reprezentuje Ryszard Terlecki. Wstępnie oświadczenie prezydenta po konsultacjach zaplanowane jest na 16:45.
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru weźmie udział w spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Zastrzegł, że jego klub nie popiera propozycji dot. sądownictwa, przedstawionych przez prezydenta.
Propozycja prezydenta zmierza w stronę zmiany tożsamości naszej konstytucji, zbudowanej na niezależności sądów i niezawisłości sędziów - komentuje dla RMF FM konstytucjonalista, Ryszard Piotrowski. Według niego propozycja prezydenta zmierza do tego, by za część konstytucji uznać rozwiązanie uzależniające sędziów KRS-u od polityków.
>>>Więcej o opinii Ryszarda Piotrowskiego nt. propozycji prezydenta przeczytacie TUTAJ<<<
PO nie przyjmuje zaproszenia do prezydenta Andrzeja Dudy. To zdumiewające - napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze. Jak dodał, absencja Grzegorza Schetyny w styczniu na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "skończyła się dla PO kompromitacją".
#PO nie przyjmuje zaproszenia do #PAD. To zdumiewajce. Absencja #Schetyny w grudniu na spotkaniu z #PJK skoczya si dla PO kompromitacj.
Przedstawiciele Platformy nie wezmą udziału w dzisiejszych konsultacjach, na które przedstawicieli klubów parlamentarnych zaprosił prezydent Andrzej Duda.
Nie widzimy żadnych podstaw, żeby w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji, jeśli sam pan prezydent uważa, że ustawa dot. sądownictwa jest niezgodna z konstytucją, to nie można do niezgodnej z konstytucją ustawy dostosowywać konstytucji. To jest bezpodstawny sposób działania, nie będziemy w tym brać udziału - mówi rzecznik PO Jan Grabiec.
Grabiec oświadczył, że posłowie Platformy nie wezmą udziału w zaproponowanych przez prezydenta konsultacjach, bo - jak ocenił - sam Andrzej Duda nie traktuje ich poważnie. Jeśli zaproszenie na konsultacje dociera o godz. 12.36 smsem, to oznacza, że nie mają to być poważne rozmowy polityczne, a jedynie pozór rozmowy - stwierdził rzecznik PO.
Zaznaczył, że kiedy prezydenckie projekty zostaną upublicznione, PO będzie "analizować je szczegółowo". Do każdej ze zmian podejdziemy w sposób szczegółowy i się do niej odniesiemy - zapewnił polityk PO.
Zdaniem Grabca, w przedstawionych przez prezydenta dziś tezach dotyczących wymiaru sprawiedliwości "nie widać zarysu całościowej reformy".
Propozycje złożone przez prezydenta otwierają pole do dyskusji (...) zmiany konstytucji wymagają szerszego porozumienia, nie tylko akceptacji i zgody Prawa i Sprawiedliwości, więc wszystko jest uzależnione od tego, jak inni się do tego odniosą - uważa rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Jak dodała, PiS jest za rozwiązaniami prospołecznymi, o których mówił prezydent, chociaż - jak zastrzegła - "do dyskusji jest to, czy rzeczywiście np. w izbach dyscyplinarnych powinni być ławnicy". Droga do zmiany jest otwarta - podkreśliła Mazurek.
Gdyby się okazało, że inni nie widzą pomysłu zmiany konstytucji, to trzeba się zastanowić nad rozwiązaniami, dotyczącymi 3/5 - zaznaczyła rzeczniczka PiS.
Co do szczegółów prezydenckich ustaw - PiS-owi podoba się pomysł wprowadzenia nowej izby odwoławczej w Sądzie Najwyższym - czyli trzeciej instancji. Podoba się izba dyscyplinarna, choć może niekoniecznie z ławnikami.
Nowoczesna chce pójść do Pałacu Prezydenckiego na kilka minut i poinformować Andrzeja Dudę, że nie wolno prowadzić takich szybkich konsultacji, zwłaszcza jeśli chodzi o konstytucję - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. To pomysł większości posłów klubu Nowoczesnej. Musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Ryszarda Petru. Posłowie Nowoczesnej czekają na samolot, którym przyleci przewodniczący.
Czy zaproponowane przez Andrzeja Dudę rozwiązania dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, a także zmiany konstytucji, zakończą konflikt wokół reformy sądownictwa?
Zagłosujcie w naszej sondzie, skomentujcie pod artykułem! >>>>
Tomasz Skory, RMF FM:
Gdyby proponowane przez Andrzeja Dudę zmiany dot. składu Sądu Najwyższego weszły w życie, z 82 orzekających dzisiaj sędziów odeszłoby aż 29, którzy osiągnęli już wiek emerytalny.
To siedem kobiet i 22 mężczyzn.
Do końca roku wiek 65 lat osiągnie jeszcze dwoje sędziów: w tym - już 22 listopada - Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.
Nie jest jasne, czy propozycja Andrzeja Dudy oznacza przerwanie kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf.
Propozycja ta przewiduje możliwość zwrócenia się przez sędziego do prezydenta o dalsze pełnienie urzędu po przekroczeniu wieku 65 lat: właśnie prezydent podejmowałby w takiej sytuacji decyzję.
Jak Pierwsza Prezes SN i prezydent zachowają się w tej sytuacji - nie sposób przewidzieć.
Możliwe natomiast, że ta właśnie zagadka wyjaśnia bardzo osobliwie tłumaczoną obecność prof. Małgorzaty Gersdorf w Pałacu Prezydenckim przed tygodniem.
Na dzi wiek 65 lat osigno 29 z 82 orzekajcych sdziw SN.Do koca roku jeszcze dwoje, w tym I Prezes M.Gersdorf.Decyzja Prezydenta...
TomaszSkory25 wrzenia 2017
Klub Kukiz'15 reprezentował będzie na spotkaniu u prezydenta Stanisław Tyszka.
"Wybieram się na to spotkanie" - powiedział RMF FM szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. "Zawsze przyjmujemy zaproszenia prezydenta i to też przyjmujemy" - wyjaśnił.
O propozycji zmian w konstytucji Kosiniak-Kamysz mówił, że jest nowością. "Wcześniej prezydent o tym nie wspominał ani nie było jakichkolwiek sugestii" - podkreślił lider ludowców.
Ryszard Terlecki będzie reprezentował PiS na spotkaniu z Andrzejem Dudą ws. zmian w konstytucji. "Propozycje prezydenta Andrzeja Dudy są podstawą do dalszych rozmów" - napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek:
Dzis w spotkaniu z PAD udzia wemie @RyszardTerlecki.Propozycje PAD s podstaw do dalszych rozmw.
Platforma Obywatelska odrzuca prezydenckie zaproszenie na konsultacje ws. zmian w konstytucji:
Platforma odrzuca dzisiejsze zaproszenie @AndrzejDuda na spotkanie - mwi @JanGrabiec.
k_berenda25 wrzenia 2017
"Nowoczesna jest przeciw zmianom Konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Reformy sądownictwa można przeprowadzić w ramach obecnej Konstytucji" - tak prezydenckie propozycje skomentował we wpisie na Twitterze lider Nowoczesnej Ryszard Petru:
.N jest przeciw zmianom Konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwosci. Refomy sadownictwa mona przeprowadzic w ramach obecnej Konstytucji
RyszardPetru25 wrzenia 2017
"Popieram projekt zmian w konstytucji. Jestem jak najbardziej za takimi zmianami. Teraz zobaczymy, komu tak naprawdę bliskie jest państwo obywatelskie, państwo obywateli, a nie państwo partyjne" - tak przedstawione przez Andrzeja Dudę projekty ustaw sądowych i propozycję zmiany konstytucji skomentował w rozmowie z RMF FM Paweł Kukiz.
Zapowiedział, że przedstawiciele klubu Kukiz’15 pojawią się o 16:00 na konsultacjach w Pałacu Prezydenckim.
PRZECZYTAJ: Paweł Kukiz: Andrzej Duda to mój prezydent. Dziś mogę to powiedzieć >>>>
Prezydent @AndrzejDuda zaprosi na godz. 16:00 przedstawicieli partii politycznych na rozmow o zmianie konstytucji dot. #KRS. pic.twitter.com/4cIwjtIkZv
Prezydent Andrzej Duda zakończył wystąpienie.
...Sądu Najwyższego:
- wprowadzenie skargi nadzwyczajnej, czyli możliwości wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu,
- utworzenie - w związku z mechanizmem skargi nadzwyczajnej - Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych,
- wprowadzenie ławników przy rozpatrywaniu skarg nadzwyczajnych i spraw dyscyplinarnych,
- propozycja, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat - ale z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania,
- w Sądzie Najwyższym utworzona będzie Izba Dyscyplinarna.
...Krajowej Rady Sądownictwa:
- Sejm wybiera członków KRS większością 3/5 głosów,
- jeśli w terminie 2 miesięcy Sejm nie wybierze kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi dokona prezydent.
...Konstytucji RP:
- projekt zmiany konstytucji, który pozwoli prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze,
- na 16:00 Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie ws. zmian w konstytucji.
Prezydencki projekt ustawy o Sdzie Najwyszym #SN pic.twitter.com/GrzwnOfZf4
prezydentpl25 wrzenia 2017
Prezydencki projekt ustawy o Sdzie Najwyszym #SN pic.twitter.com/v3Xem7BJ9h
prezydentpl25 wrzenia 2017
Andrzej Duda o wyborze członków KRS: Jeśli Sejm w terminie dwóch miesięcy nie wybierze kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, to wówczas wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi dokona prezydent. Pojawiły się głosy, że to rozwiązanie niezgodne z konstytucją. W związku z tym przygotowałem projekt zmiany konstytucji. Dzisiaj o 16:00 zapraszam przedstawicieli klubów parlamentarnych na rozmowy w tej sprawie.
Projekt ustawy o #KRS: Jeeli Sejm RP nie wybierze czonkw KRS w wyznaczonym terminie, wyboru uzupeniajcego dokona Prezydent. pic.twitter.com/naWduXibvT
prezydentpl25 wrzenia 2017
Prezydent o ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa: Wybór członków KRS w Sejmie większością 3/5 głosów.
Andrzej Duda: Chcę, by przy sprawach dyscyplinarnych i przy skargach nadzwyczajnych do SN został wprowadzony element społeczny: ławnicy.
Prezydent: W Sądzie Najwyższym powstanie izba dyscyplinarna.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Prezydent Andrzej Duda: Odnośnie Sądu Najwyższego proponuję zmianę o charakterze prospołecznym: skargę nadzwyczajną, którą można wnieść wobec każdego orzeczenia, by była możliwość zbadania jeszcze raz spraw, co do których obywatele mają poczucie krzywdy. W związku z tym w SN powstanie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Prezydent rozpoczął wystąpienie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W trakcie prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa Andrzejowi Dudzie doradzał prof. Michał Królikowski.
W ubiegłym tygodniu dziennikarze śledczy RMF FM ujawnili, że po tym, jak wiadomość o współpracy prezydenta z prof. Królikowskim przedostała się do opinii publicznej, ekspertem zainteresowała się intensywnie prokuratura. Śledczy zajęli się wyjaśnianiem powiązań finansowych prawnika z firmą paliwową, która pojawiła się w śledztwie dot. wyłudzeń podatku VAT.
W ubiegłym tygodniu Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował 750 tysięcy złotych depozytu na koncie kancelarii prawnej prof. Michała Królikowskiego.
PRZECZYTAJ: Konto kancelarii prof. Królikowskiego zostało zablokowane. "To dla mnie radosna wiadomość" >>>>
Prawo i Sprawiedliwość do ostatniej chwili naciskało na prezydenta ws. ustaw sądowych.
Według partii rządzącej, projekty powinny dopuszczać nadzór dyscyplinarny nad sędziami i wymianę kadr w Sądzie Najwyższym.
W piątek Andrzej Duda spotkał się ws. projektowych ustaw sądowych z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - była to już druga taka rozmowa obu polityków.
Po spotkaniu Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci Prawdy" o daleko idących różnicach zdań. Czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika, który pozwoliłby posunąć sprawę reformy sądownictwa naprzód, tego dziś nie wiem. Zobaczymy, co dokładnie zaproponuje prezydent - stwierdził.
W oczekiwaniu na wystąpienie prezydenta przypomnijmy, że Andrzej Duda zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa po tym, jak zdecydował o zawetowaniu nowelizacji o SN i KRS, przygotowanych i przeforsowanych przez parlament przez Prawo i Sprawiedliwość.
Niespodziewaną decyzję o wetach ogłosił 24 lipca.
Tłumaczył wówczas m.in.: Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę Sądu Najwyższego jako instytucji, nie wspomnę już o sędziach. Zgadzam się ze wszystkimi, którzy mówią, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić.
Równocześnie Duda zdecydował, że podpisze trzecią PiS-owską ustawę reformującą sądownictwo: o ustroju sądów powszechnych.
PRZECZYTAJ: Dwa weta prezydenta i jeden podpis ws. ustaw o sądownictwie >>>>
(e, mpw)