Nieludzkie barbarzyństwo, którego dokonali tu Niemcy, jest trudne do zniesienia - podkreślił ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, który odwiedził muzeum Auschwitz-Birkenau.
Byem dzi w #AuschwitzBirkenau. To by trudny, ale konieczny dla kadego Niemca krok. Nieludzkie barbarzystwo, ktrego dokonali tu Niemcy, jest trudne do zniesienia. @AuschwitzMuseum wykonuje niezwykle wan prac, dbajc o pami o Ofiarach. Dzikuj za to! pic.twitter.com/Te9BveOYxb
Amb_Niemiec25 wrzenia 2020
"Byłem dziś w Auschwitz-Birkenau. To był trudny, ale konieczny dla każdego Niemca krok. Nieludzkie barbarzyństwo, którego dokonali tu Niemcy, jest trudne do zniesienia. Muzeum Auschwitz-Birkenau wykonuje niezwykle ważną pracę, dbając o pamięć o Ofiarach. Dziękuję za to!" - podkreślił ambasador Niemiec.
Heute war ich in #Auschwitz.Ein schwerer,aber notwendiger Gang fr jeden Deutschen.Die unmenschliche Barbarei, die Deutsche hier begingen,ist kaum zu ertragen.@AuschwitzMuseum leistet unschtzbar wichtige Arbeit die Erinnerung an die Opfer am Leben zu erhalten.Dafr danke ich. pic.twitter.com/nTWC3uEant
Amb_Niemiec25 wrzenia 2020
Arndt Freytag von Loringhoven pełni funkcję ambasadora Niemiec w Polsce od połowy września. Jest wieloletnim urzędnikiem i dyplomatą, w latach 2014-2016 był ambasadorem Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO.
Hitlerowcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,32 mln osób.