Prezydent Gdańska prosi prezydenta Andrzeja Dudę o zawetowanie nowego prawa dotyczącego Westerplatte lub skierowanie go do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. Oceniła, że ustawa jest świadectwem tego, jak PiS nie szanuje zdania innych.

REKLAMA

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Prezydent Gdańska w liście zwraca uwagę na tryb przyjęcia specustawy i wątpliwości czy zastrzeżenia wysuwane choćby przez prawników biur legislacyjnych zarówno Sejmu jak i Senatu.

Podczas konferencji prasowej zwróciła uwagę, że jest to "pierwsza w historii Polski specustawa dotycząca upamiętnienia czy budowy muzeum". Do tej pory specustawy były takimi narzędziami, które ze względów bezpieczeństwa, ważnych inwestycji - typu przygotowanie do Euro 2012, typu budowa Gazoportu, typu budowa dróg - do takich procesów były używane w Rzeczypospolitej Polskiej (...). Dzisiaj jest zupełnie inaczej - podkreśliła.

Dulkiewicz oceniła, że ustawa o Westerplatte została przygotowana "tzw. trybem poselskim, czyli skróconą ścieżką, właśnie po to, by nie było szerokich konsultacji, rozmów, ustaleń".

Ja wielokrotnie usiłowałam, próbowałam rozmawiać, przedstawiać argumenty, mówiąc, że to jest zbyt ważne miejsce, zbyt ważna historia dla wszystkich Polek i Polaków, by kwestie upamiętnienia tych, którzy poświęcili tutaj swoje życie, na Westerplatte, by kwestia upamiętnienia września 1939 roku była robiona naprędce, bez rozmów z kombatantami, z muzealnikami, z tymi, którzy zajmują się pamięcią - zaznaczyła prezydent Gdańska.

Jak mówiła, "ta ustawa zapewne wejdzie w obieg prawny, ale będzie świadectwem tego, jak ta władza, władza Prawa i Sprawiedliwości, nie szanuje zdania innych". Będzie przestrogą dla wielu, dlaczego ta władza stoi w kontrze do obywateli, do ludzi, którzy chcą rozmawiać. Mam nadzieję, że tę przestrogę zrozumiemy jako obywatele i damy jej wyraz także podczas najbliższego głosowania w październiku - podkreśliła.

Dulkiewicz na konferencji powiedziała, że prezydent Andrzej Duda, jest w tej sprawie ostatnią nadzieją. List napisany został jeszcze wczoraj.

Dziś, kolejny raz, prezydent Gdańska zaprosiła do obecności na Westerplatte 1 września - w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

O to, czy możliwe jest spotkanie Andrzeja Dudy z Aleksandrą Dulkiewicz pytaliśmy Pawła Muchę. Minister zasugerował, że konieczna byłaby pisemna prośba od Aleksandry Dulkiewicz w tej sprawie, bo z jego wypowiedzi wynika, że zaproszenia z inicjatywy głowy państwa - raczej nie należy się spodziewać. Oficjalnie Paweł Mucha - w pojednawczym tonie - mówi, że Westerplatte musi łączyć a nie dzielić, a to argument używany przez obie strony tego sporu. Ale jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, Andrzej Duda chce szybko podpisać specustawę o Westerplatte - o czym informowaliśmy już w Faktach RMF FM.

Sellin: Za kilka lat prezydent Dulkiewicz będzie nam dziękować, że Westerplatte wygląda godnie

Wiceminister kultury Jarosław SellinSellin odnosząc się do apelu Dulkiewicz powiedział, że "odnotował w ubiegłym tygodniu informację o tym, że prezydent jest gotowy w miarę szybko podpisać ustawę o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939". Wydaje mi się, że dla każdego, kto myśli o tym, żeby Polska polityka historyczna i święte miejsca dla Polaków, wyglądały godnie i żeby pracowały też na wiedzę na nasz temat w kraju i świecie, oczywiste jest, że wreszcie takie muzeum powinno powstać - podkreślił wiceminister.

Jak zauważył, miasto Gdańsk miało możliwość przez ponad ćwierć wieku zbudowania takiego muzeum. Nie zbudowało, więc na zasadzie pomocniczości, wkracza władza państwowa - rząd, ministerstwo, inwestor dobry, czyli Muzeum II Wojny Światowej. Zbudujemy to muzeum - zapewnił wiceszef MKiDN. Myślę, że pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie - bez wstydu, bez zażenowania, bo tak niestety wygląda dziś - dodał Sellin.

Wiceminister zaprosił także prezydent Gdańska na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, która odbędzie się 1 września na terenie półwyspu Westerplatte, przy elektrowni, oryginalnym budynku z 1939 roku.

Sellin powtórzył także prośbę do prezydent Dulkiewicz o "oddelegowanie czterech osób, przez nią wskazanych, do komitetu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939" oraz o "oddelegowanie, jakiejś osoby przez nią, do Rady Muzeum II Wojny światowej". Jak mówił, "ta prośba jest właściwie formułowana od dwóch lat". Na terenie Gdańska istnieje wspaniałe muzeum, a miasto nie oddelegowało, mimo naszych próśb, swojego przedstawiciela do rady tego muzeum - wyjaśnił wiceminister.

Zapraszam panią prezydent do uczestnictwa w wielkim widowisku wodno-lądowym - 23 sierpnia, powtarzanym przez dwa kolejne wieczory, upamiętniającym 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow w Gdańsku. Zapraszam na konferencję międzynarodową poświęconą tej 80. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow, w której będą uczestnicy z krajów pokrzywdzonych przez ten pakt - od Finlandii po Rumunię - wymieniał Sellin.

Jak dodał, w związku z tym iż, on wraz z "ważną delegacją rządową z premierem na czele" wezmą udział w uroczystościach organizowanych przez prezydent Dulkiewicz, 1 września, o godz. 4.45 przy pomniku na Westerplatte, zaprasza prezydent Gdańska do "uczestnictwa w otwarciu wystawy poświęconej walce Polaków w czasie II wojny św. w Muzeum II Wojny Światowej". Wystawie, która będzie multiplikowana w kilkudziesięciu placówkach dyplomatycznych Polski, przypominających naszą historię w świecie - mówił.

Zapraszam również na koncert w tym dniu organizowany przez muzeum. Zapraszam do odsłonięcia pomnika Witolda Pileckiego w Gdańsku - 17 września, w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę - mówił Sellin. Liczę na to, iż sprawy Westerplatte, rocznicy wszystkich uroczystości, nie będą nas dzielić tylko będą łączyć - podkreślił.