Nie żyje Adam Słodowy, popularyzator nauki oraz prowadzący popularny program telewizyjny dla młodzieży "Zrób to sam". Informację tę potwierdziła RMF FM jego żona. Adam Słodowy, autor licznych książek miał 96 lat. Zmarł wczoraj wieczorem w Warszawie.
Informację potwierdziła nam żona Adama Słodowego, pani Bożena. Powiedziała, że jej mąż równo tydzień temu obchodził 96. urodziny i zaraz po tym trafił do szpitala. Niestety, wczoraj wieczorem zmarł.
Jak mówi pani Bożena, problemy zdrowotne popularyzatora majsterkowania zaczęły się od udaru, który Adam Słodowy przeszedł 4 lata temu. Od tego momentu miał poważne kłopoty. Gdyby nie to, dożyłby setki - powiedziała pani Bożena. Dodała, że cieszy się, iż dane jej było przeżyć z nim pół wieku.
Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży "Zrób to sam". Program nadawany był przez 24 lata między 1959-1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a potem niedzielnego "Teleranka". Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.
Urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska. W latach 1950-1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983, po zrealizowaniu 505. programu, odszedł z telewizji na emeryturę.
Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie". Był również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym "Lubię majsterkować", której łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.
W latach 80. Słodowy został także uhonorowany nagrodą literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.