Premier Mateusz Morawiecki podał nazwisko nowego szefa resortu zdrowia. Łukasza Szumowskiego zastąpi Adam Niedzielski - dotychczasowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

REKLAMA

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że Łukasz Szumowski bardzo dobrze przygotował resort zdrowia na drugą falę koronawirusa, a jego propozycje będzie wdrażał jego następca.

To stanowisko obejmie pan doktor nauk ekonomicznych Adam Niedzielski - poinformował szef rządu. To osoba, której bardzo potrzebujemy, dlatego, że służba zdrowia w nadchodzących miesiącach, kwartałach będzie w tym lepszym stanie przetrwać drugą falę koronawirusa, im bardziej będziemy zmodernizowani - mówił Morawiecki.

Premier wskazał, że po czasie walki z epidemią COVID-19 przed służbą zdrowia będą ogromne wyzwania "w zakresie jej dalszego usprawniania, modernizacji czy czynienia ją bardziej racjonalną".

Wiadomo, że mamy od bardzo wielu lat bolączkę polegającą na tym, że mamy za małą liczbę lekarzy. Już na samym początku rządów PiS decyzje słuszne podjęte przez pana ministra Konstantego Radziwiłła, potem kontynuowane przez pana Łukasza Szumowskiego doprowadziły do tego, że dzisiaj kształcimy o 70-80 proc. więcej nowych lekarzy - stwierdził. Przyspieszenie tych procesów, właściwej alokacji środków, ale jednocześnie właściwego alokowania zasobów medycznych, kadrowych to będzie jedno z bardzo ważnych zadań nowego ministra - zapowiedział szef rządu.

Morawiecki stwierdził, że budżet służby zdrowia to obecnie łącznie około 105-110 mld zł. Oprócz tego część usług poza tą kwotą obywatele kupują oddzielnie ze swoich własnych portfeli. Łącznie licząc to jest ponad 140 mld zł. Odpowiednie zarządzenie tymi środkami to praca dla finansisty, ekonomistów, prawników i medyków - ocenił premier. Jak dodał "najlepiej byłoby jakby w jednej osobie łączyły się wszystkie te kompetencje". Dodał, że w przypadku nowego ministra zdrowia "mamy do czynienia z wybitnym specjalistą, który zna specyfikę funkcjonowania administracji publicznej, zna niedoskonałości i trudności w funkcjonowaniu wielkich instytucji takich jak ZUS, NFZ i ministerstwa i wie, gdzie szukać tych nieefektywności".

Pan dr Adam Niedzielski ma moje pełne zaufanie, jak również zaufanie kierownictwa politycznego po to, żeby pracował 25 godzin na dobę i pomagał Polakom na wszystkich możliwych odcinkach działań w obszarze służby zdrowia - podkreślił Morawiecki.

Kim jest Adam Niedzielski? Jakie ma doświadczenie?

Adam Niedzielski to absolwent Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Adam Niedzielski pracował w Ministerstwie Finansów, Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Równolegle z pracą w administracji pracował naukowo w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową (w latach 1998 - 2004) oraz w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych (1999 - 2007). W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne.

Od 12 lipca 2018 r. Adam Niedzielski był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. operacyjnych, a od 18 lipca 2019 r. - pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. 10 października 2019 r. został powołany na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod koniec kwietnia w wywiadzie dla PAP Adam Niedzielski ocenił, że koronawirus w wielu obszarach zmienił służbę zdrowia, a część rozwiązań - szczególnie telemedycyna - będzie dalej rozwijana. Chcemy szerzej wykorzystywać technologie, nie tylko w podstawowej opiece czy w specjalistyce, ale także w nocnej i świątecznej pomocy - mówił.

Pytany, jak ma wyglądać powrót systemu do normalności, Niedzielski powiedział, że przywracanie działania ochrony zdrowia będzie miało bardziej charakter ewolucyjny, bez wyraźnych kroków regulacyjnych, metodą komunikatów i rekomendacji.

Gdy zarządza się kryzysem na fali wschodzącej pandemii, to decyzje trzeba podejmować szybko. Szybkość ma wtedy przewagę nad rozważaniem i roztrząsaniem różnych aspektów decyzyjnych. Sytuacja zmienia się, gdy staramy się powracać do normalnego trybu. Tutaj kroki trzeba wykonywać rozważnie, kierując się racjonalnością i obserwując efekt - podkreślał.

Jako szef NFZ-u Niedzielski wielokrotnie podkreślał potrzebę inwestowania w działania profilaktyczne. Moją ambicją jest to, aby udział środków wydatkowanych na profilaktykę systematycznie rósł - mówił w listopadzie. Był orędownikiem wprowadzenia tzw. podatku cukrowego, który jego zdaniem będzie impulsem do trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Wprowadzenie opłaty cukrowej ma przede cel prozdrowotny, a nie fiskalny — podkreślał.

Skoro wczoraj by rowerowy pmaraton to dzi kolej na rowerowy maraton Ponad 44 km tras ze skrajnymi mostami Warszawy. Szczeglnie polecam panoram z Mostu Siekierkowskiego pic.twitter.com/dLW9kbLIOl

a_niedzielskiAugust 16, 2020

Adam Niedzielski ma 46 lat, jest żonaty. Aktywnie uprawia sport, lubi biegać i jeździć na rowerze. Na Twitterze chętnie dzieli się swoimi osiągnięciami sportowymi, zachęcając do aktywności fizycznej.

Dzisiejsze 6 km pobiegane w 28 stopniach Celsjusza Z bidonem w rku i cigle szukajc cienia. Aktywnej Niedzieli Pastwu ycz ale bez szarowania przy tych temperaturach! pic.twitter.com/JeOY5ive12

a_niedzielskiJune 28, 2020

Prof. Jassem: To odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu

Adam Niedzielski jako nowy minister zdrowia to duża niespodzianka - przyznał w rozmowie z RMF FM szef Polskiej Ligi Walki z Rakiem, onkolog profesor Jacek Jassem. W wielu krajach ministrem zdrowia jest menadżer a nie lekarz. Znam paru ministrów, którzy nie byli lekarzami, a byli bardzo dobrymi ministrami - np. śp. Franciszka Cegielska - zauważył.

Znam osobiście pana ministra, bardzo dobrze zarządzał NFZ-em w trudnych czasach. Myślę, że to jest odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu - ocenił prof. Jassem.

Mam nadzieję, że decyzje, które będą podejmowane, będą bardziej racjonalne niż w przeszłości. Mniej intuicyjne, a bardziej oparte na dowodach - stwierdził w rozmowie z RMF FM.

Nowy minister zdrowia to nowe nadzieje na dostęp do nowoczesnych leków - tak wybór Adama Niedzielskiego na stanowisko szefa resortu zdrowia skomentowała w rozmowie z RMF FM rzeczniczka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Aleksandra Rudnicka.

Jest potrzebny dobry organizator, a prezes Niedzielski dał się poznać jako dobry organizator - oceniła. Nie boi się wprowadzać zmian, umie liczyć - dodała.