Izrael świętuje 57 lat niepodległości. Przy tej okazji prestiżowy dziennik „Haaretz” sporządził listę 10 osobistości, które najbardziej wpłynęły na powstanie i rozwój Państwa Żydowskiego. Otwiera ją David Ben-Gurion, zamyka Amos Os.
Pierwsze miejsce we wszystkich rankingach tradycyjnie zajmuje David Ben-Gurion, pierwszy premier, uważany za jednego z twórców państwa i „Ojca Narodu”; urodzony w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się Manachem Begin. To on, będąc premierem, doprowadził w 1979 roku do historycznego pokoju z Egiptem. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, także urodzony w Polsce. Pierwszą trójkę zamyka Icchak Rabin, bohater wojny sześciodniowej, później premier, który doprowadził do zawarcia porozumienia z Palestyńczykami i podpisał pokój z Jordanią. Zginął w zamachu z rąk żydowskiego fanatyka.
Co ciekawe, na czwartym miejscu dziennikarze „Haaretzu” ulokowali Anwara Sadata, egipskiego prezydenta, który w 1973 roku w czasie wojny Jom Kippur, próbował wjechać czołgami do Jerozolimy. 4 lata później jako pierwszy arabski przywódca przyjechał do izraelskiej stolicy. W 1979 podpisał pokój z Izraelem.
Pozycja niżej – Ariel Szaron. Dziś premier, kiedyś genialny generał, który uratował kraj przed zagładą. To on był architektem zakładania osiedli żydowskich na ziemiach palestyńskich i to on chce je dziś przenieść na Synaj.
Miejsce 6 – Jaser Arafat, terrorysta i lider Organizacji Wyzwolenia Palestyny, 7 – rabin Zvi Jehuda Kook, piewca wielkiego Izraela, zwolennik żydowskiego osadnictwa na historycznych ziemiach, które dziś zajmują Palestyńczycy, 8 – Golda Meir, jedna z pierwszych kobiet na stanowisku premiera na świecie, premier w czasie wojny Jom Kippur, 9 – Szymon Peres, premier, szef dyplomacji i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. On także urodził się w Polsce. Listę zamyka Amos Oz, najsłynniejszy żyjący pisarz izraelski i działacz na rzecz pokoju z Palestyńczykami.