Aż 50 magnesów neodymowych wyciągnęli z brzucha dziecka krakowscy lekarze. "Magnesy te stanowią poważne zagrożenie w organizmie dziecka" - ostrzega Wojciech Górecki kierownik chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. I apeluje: z rozwagą kupujmy zabawki!

REKLAMA

W ostatnim czasie mieliśmy troje dzieci, gdzie potrzebna była interwencja związana z połknięciem bardzo niebezpiecznych kulek magnetycznych - magnesów neodymowych. To jest bardzo specyficzne ciało - przyznaje w rozmowie z RMF FM dr hab. n. med. Wojciech Górecki, kierownik chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Magnesy te wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, co przekłada się na dużą siłę przyciągania. Są bardzo silne, często trudno ręką oddzielić takie elementy, i stanowią poważne zagrożenie w organizmie dziecka - podkreśla Górecki. Kulki mogą zwierać się wzajemnie przez ściany przewodu pokarmowego, powodować odleżyny, niedrożność, przetoki wewnątrzjelitowe. A to wymaga najczęściej operacji - wyjaśnia.

Magnesy neodymowe są wielkości pestki czereśni

Niedawno w krakowskim szpitalu z brzucha dziecka wyciągnięto aż 50 magnesów neodymowych. Mały pacjent z pewnością nie połknął ich wszystkich na raz, to musiało trwać - przyznaje kierownik chirurgii. Magnesy neodymowe są wielkości pestki czereśni. Są częścią powszechnie dostępnych zabawek.

Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Górecki, dzieci w początkowej fazie rozwoju są ciekawe świata, poznają go między innymi organoleptycznie - poprzez wkładanie różnych przedmiotów do ust. Najczęściej dzieci połykają różne przedmioty bez wiedzy otoczenia.

Zdarza się bardzo często, że dzieci przyjeżdżają do nas po połknięciu ciała obcego - mówi dr Wojciech Górecki. Jeden procent takich przypadków wymaga interwencji chirurgicznej w postaci operacji otwartej - przyznaje. 20 procent - zabiegów endoskopowych. Najczęściej jednak dzieci nie wykazują żadnych objawów, nie skarżą się na bóle i większość przedmiotów jest wydalana z organizmu naturalnie - mówi.

Ale oczywiście bywają także sytuacje, w których dopiero po jakimś czasie od połknięcia pogarsza się stan zdrowia dziecka. Nie zawsze też lekarze pediatrzy są w stanie od razu określić, czy objawy chorobowe to efekt połknięcia jakiegoś ciała obcego. Dlatego tak ważny jest odpowiedni do wieku dziecka dobór zabawek.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

50 kulek magnesowych w brzuchu dziecka

Lekarze apelują, by zwracać baczniejszą uwagę na kupowane zabawki i na przedmioty pojawiające się w pobliżu małych dzieci. Przypominają, że na wielu z nich są ostrzeżenia i informacja o tym, dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone.

Magnesy neodymowe o niewielkich rozmiarach, w kształcie kulek, wrzecion czy nawet pierścieni można kupić osobno, ale bardzo często są też elementem innych zabawek.