Msza św. sprawowana przez legata papieskiego kard. Pietro Parolina była głównym elementem uroczystości na Inea Stadionie w Poznaniu, zorganizowanych w sobotę z okazji 1050-lecia chrztu Polski. W wydarzeniu wzięło udział, według organizatorów, ok. 35 tys. osób.
Od sobotniego przedpołudnia na stadionie trwały wspólne modlitwy i śpiewy z udziałem zaproszonych artystów. W wydarzeniu uczestniczył m.in. chór liczący ponad 1000 osób. Spotkanie ewangelizacyjne zorganizowano pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja".
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich; podczas spotkania odczytana została podpisana w 2000 roku deklaracja Kościołów o wzajemnym uznaniu chrztu św. Zebrani odnowili też przyrzeczenia chrzcielne.
Centralnym elementem spotkania była msza św. sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. W jej trakcie sakrament chrztu i bierzmowania przyjęły dwie dorosłe osoby. Obie kobiety po raz pierwszy przystąpiły też do komunii św. Kilkanaście osób świeckich z całej Polski otrzymało krzyże misyjne, pobłogosławione przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Osoby te zostały posłane do "apostolskiej posługi przekazu wiary w Polsce".
Kończąc uroczystość, metropolita poznański podziękował m.in. legatowi papieskiemu za obecność i za reprezentowanie papieża Franciszka. Prosił go, by przekazał Ojcu Świętemu podziękowania "za duchową obecność i za życzliwość, którą żywi do naszej ojczyzny".
Podziękował też przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych, którzy uczestniczyli w trzydniowych, centralnych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, a także przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, zaangażowanym w organizację jubileuszu.
Na świętowanie do Poznania przybyły osoby z całego regionu i kraju a także goście z zagranicy. Zwracając się do zgromadzonych na poznańskim stadionie, marszałek wielkopolski Marek Woźniak zachęcił ich do odwiedzania Poznania i regionu przez cały, jubileuszowy rok.
Zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym władcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na "wyspę władców" na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budowle księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o tej długiej tradycji polskiego państwa - powiedział Woźniak.
Sobota jest ostatnim dniem centralnych uroczystości jubileuszu chrztu Polski. Wieczorem na poznańskim stadionie odbędzie się premiera musicalu "Jesus Christ Superstar", zrealizowanego przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.
(j.)