Komitet Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego chce, aby na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg stanął 20-tonowy pomnik króla. Monument ma mieć 3 metry wysokości i 7,5 metra długości. Pomnik Sobieskiego będzie wykonany z brązu. Ma łączyć elementy realistyczne i abstrakcyjne.
Aby pomnik powstał, potrzebne jest 400 tys. zł. Zbiórka pieniędzy trwa na portalu polakpotrafi.pl. Pomysłodawcy - komitet budowy pomnika - mówią: Mamy niepowtarzalną okazję, by wspólnie napisać nową historię. Współpracując, razem możemy zrealizować niełatwy, jednak w pełni możliwy i szlachetny cel. Liczy się każda pomoc.
Pomnik, który stanie na wzgórzu, będzie pierwszym monumentem w stolicy Austrii upamiętniającym zwycięzcę bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. To właśnie z Kahlenberg ruszył atak wojsk Rzeczpospolitej na oddziały tureckie. W projekcie chodzi o to, aby przywrócić pamięć o jednej z najważniejszych bitew w historii Europy. Król Jan III Sobieski powstrzymał ekspansję wielkiego imperium osmańskiego, dzięki czemu udało się obronić kulturę oraz cywilizację naszego kontynentu - czytamy na stronie.
Ze względów oszczędnościowych, komitet nie ogłosił konkursu na projekt pomnika. Monument wykona światowej sławy artysta - prof. Czesław Dźwigaj. Z ośmiu przedstawionych projektów został wybrany ten o charakterze realistycznym, przedstawiający Sobieskiego z atrybutami swojej władzy. W tle postaci przedstawiona zostanie husaria oraz pokonana armia Kara Mustafy.
Jan III Sobieski siedzi na koniu. Wskazuje kierunek ataku. Są skrzydła husarskie, są jakieś elementy armii tureckiej, które leżą gdzieś u stóp króla. Nie jest to pomnik wojenny, nie jest agresywny. Ale sądzę, że w najbliższym czasie będzie on ciekawostką upamiętniającą Polskę i wreszcie przyniesie świadomość, co zdarzyło się w 1683 roku - wyjaśnił naszemu reporterowi Pawłowi Pawłowskiemu autor powstającego w Wiedniu monumentu - Czesław Dźwigaj.
W 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej - 12 września 2013 roku - w miejscu, gdzie ma stanąć pomnik, wbudowano kamień węgielny. Prawie rok później wykopano fundamenty pod monument. Powstała również betonowa podstawa.
Komitet budowy pomnika chce, aby Sobieski na wzgórzu Kahlenberg stanął w 333. rocznicę bitwy, czyli we wrześniu tego roku. Powstanie monumentu już 300 lat temu zapowiedział Leopold I: Pamięć tego wielkiego wydarzenia w Wiedniu zostanie w ciągu trzech lat utrwalona na wieki. Nie została do dziś. Na wzgórzu, na ścianie polskiego kościoła, znajduje się jedynie tablica informacyjna o historycznym zwycięstwie.