15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta równocześnie: państwowe i kościelne. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a katolicy obchodzą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Święto państwowe to dzień Wojska Polskiego, który został wprowadzony w 1992 roku w rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 roku, kiedy polskie wojska zatrzymały radziecką armię w wojnie polsko-bolszewickiej. Ta bitwa, często nazywana "Cudem nad Wisłą", jest określana jako jedna z najważniejszych w dziejach Europy.
Z powodu święta państwowego 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, a także obowiązuje zakaz handlu. Czynne będą tylko sklepy obsługiwane przez właścicieli oraz stacje benzynowe.
Oficjalne państwowe obchody święta Wojska Polskiego odbędą się w Warszawie. O godzinie 10:00 prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie i weźmie udział w oficjalnych obchodach państwowych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Również w Warszawie Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje Wielką Defiladę Niepodległości w której weźmie udział ponad 1000 żołnierzy i rekonstruktorów.
Równocześnie tego samego dnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno ze świąt nakazanych przez Kodeks Prawa Kanonicznego, więc wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto pochodzące jeszcze ze starożytności, kiedy katolicy wierzyli w to, że Maryja razem z ciałem i duszą została wzięta do nieba. Od 1950 roku Kościół Katolicki uznał to za dogmat, czyli coś, co jest elementem katolickiej wiary.
W Polsce to święto jest często nazywane dniem "Matki Boskiej Zielnej", bo w trakcie każdej mszy świętej w kościołach są święcone zioła i plony żniw.
(ag)