15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta równocześnie: państwowe i kościelne. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a katolicy obchodzą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

REKLAMA

Święto państwowe to dzień Wojska Polskiego, który został wprowadzony w 1992 roku w rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 roku, kiedy polskie wojska zatrzymały radziecką armię w wojnie polsko-bolszewickiej. Ta bitwa, często nazywana "Cudem nad Wisłą", jest określana jako jedna z najważniejszych w dziejach Europy.

Z powodu święta państwowego 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, a także obowiązuje zakaz handlu. Czynne będą tylko sklepy obsługiwane przez właścicieli oraz stacje benzynowe.

Oficjalne państwowe obchody święta Wojska Polskiego odbędą się w Warszawie. O godzinie 10:00 prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie i weźmie udział w oficjalnych obchodach państwowych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Również w Warszawie Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje Wielką Defiladę Niepodległości w której weźmie udział ponad 1000 żołnierzy i rekonstruktorów.

Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła?

Równocześnie tego samego dnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno ze świąt nakazanych przez Kodeks Prawa Kanonicznego, więc wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto pochodzące jeszcze ze starożytności, kiedy katolicy wierzyli w to, że Maryja razem z ciałem i duszą została wzięta do nieba. Od 1950 roku Kościół Katolicki uznał to za dogmat, czyli coś, co jest elementem katolickiej wiary.

W Polsce to święto jest często nazywane dniem "Matki Boskiej Zielnej", bo w trakcie każdej mszy świętej w kościołach są święcone zioła i plony żniw.

(ag)