14-letnie dziewczynki poznały przez internet dorosłych mężczyzn, umówiły się z nimi na spotkania i zostały wykorzystane seksualnie. Do dwóch takich zdarzeń doszło w ostatnich dniach w Zabrzu. Jedna z tych znajomości zakończyła się gwałtem. 26-letni sprawca trafił na 3 miesiące do aresztu. W drugim przypadku 36-latek usłyszał zarzut współżycia z małoletnią i ma policyjny dozór. Podejrzanym grozi do 12 lat więzienia. Zabrzańska policja apeluje do rodziców o czujność.
Te zdarzenia pokazują, że nastolatkowie nie do końca potrafią bezpiecznie korzystać z internetu. Mężczyźni wykorzystali ufność nastolatek i doszło do tragedii. Musimy rozmawiać z młodzieżą na ten temat, szczególnie z osobami, które nigdy wcześniej nie zostały skrzywdzone przez osoby dorosłe. Nie każdy dorosły ma dobre zamiary - mówi Agnieszka Żyłka z komendy miejskiej policji w Zabrzu. Jak dodaje, przez pewien czas przestrzegano młodzież i dzieci przed osobami, które w internecie mogą podawać się za kogoś zupełnie innego np. za rówieśnika.
W obu przypadkach, do których doszło w Zabrzu, dziewczyny wiedziały, w jakim wieku są mężczyźni z którymi się umówiły. Coraz częściej zdarza się, że młodzi, wysportowani mężczyźni, świadomi swojej atrakcyjności powodują, że nastolatki zadurzają się - mówi policjantka. Podkreśla, że dorośli muszą być czujni. Jeżeli rodzic zauważa, że są problemy z dzieckiem, że po wejściu dorosłego do pokoju, dziecko szybko wyłącza komputer, nie pozwala zajrzeć, co robiło, jeżeli dziecko korzysta po kryjomu non stop z komunikatorów społecznych, to rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka. Być może, dziecko nawiązało jakąś znajomość, o której nie chce mówić dorosłym - podsumowuje Agnieszka Żyłka.
Wiele informacji, jak pomóc dziecku i jakie zagrożenia na niego czyhają, znajdziemy na stronie "Chroń dziecko w sieci". Jeżeli rodzice podejrzewają, że dziecku może grozić niebezpieczeństwo, może zwrócić się o pomoc do policji.
Można też zadzwonić na numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
(ug)