Za kilka dni będziemy świętować 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku 11 listopada wypada w piątek, dla wielu z nas oznacza to długi weekend. Jednak nie wszyscy będą mogli się nim cieszyć.

REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada. Jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że zamknięte będą urzędy, galerie handlowe czy supermarkety. Nie skorzystamy wtedy z usług kosmetycznych i fryzjerskich. Placówki edukacyjne nie prowadzą w ten dzień lekcji. A to oznacza, że sporo osób będzie mogło się cieszyć długim weekendem.

Otwarte pozostaną m. in. apteki, stacje benzynowe, sklepy na dworcach i lotniskach czy piekarnie.

Kto pracuje 11 listopada?

11 listopada dzień wolny nie obowiązuje osób pracujących w ochronie zdrowia czy służbach mundurowych - policjantów i strażaków. Oprócz nich osoby mogące pracować w ten dzień, określa 151. artykuł Kodeksu pracy. Będą to między innymi:

  • Pracownicy zatrudnieni przy ochronie mienia
  • Pracownicy gastronomii i hotelarstwa
  • Osoby zatrudnione w transporcie i komunikacji
  • Osoby pracujące przy niezbędnych remontach
  • Osoby zatrudnione w pracy zmianowej lub ciągłej

85 lat Święta niepodległości

Co roku 11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości przez nasz kraj, po 123 latach niewoli. Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Po 8 latach, 22 lipca 1945 roku zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej. Przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Obecnie jedne z najważniejszych obchodów w kraju odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Biorą w nich udział przedstawiciele władz państwowych.