W Wielki Piątek 82 proc. Polaków przestrzega postu. Prawie wszyscy (97 proc.) będziemy też uczestniczyć w niedzielę w śniadaniu wielkanocnym. W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Opinii RMF pytaliśmy także o to, czy należy wprowadzić zakaz oblewania ludzi wodą w lany poniedziałek.
Ankietowani byli pytani między innymi o to, jaki kolor kojarzymy w pierwszej kolejności ze świętami wielkanocnymi? Najczęściej jest to żółty (67 proc.) i zielony (34 proc.).
Natomiast najbardziej popularnymi symbolami Wielkanocy są jajko (62 proc.), baranek (36 proc.), zajączek (27 proc.) i kurczątko (21 proc.).
Jakich zwyczajów przestrzegamy w Wielkanoc? Prawie wszyscy (97 proc.) będziemy uczestniczyć w śniadaniu wielkanocnym. Większość poświęci pokarmy w Wielką Sobotę (94 proc.), będzie przestrzegać postu w Wielki Piątek (82 proc.), pójdzie do kościoła (78 proc.), pomaluje pisanki (74 proc.) i będzie obchodzić śmigus-dyngus (64 proc.).
Niewiele osób (11 proc.) pamięta natomiast o starym słowiańskim zwyczaju smagania wierzbowymi witkami - starodawnej wersji śmigusa, kiedy to kawalerowie i panny uderzali się witkami po odsłoniętych nogach. Zwyczaj ten jest dziś praktykowany, ale tylko w niektórych rejonach kraju.
Najwięcej kontrowersji wśród zwyczajów wielkanocnych wzbudza śmigus-dyngus. Dlatego zapytaliśmy Polaków, czy chcieliby zakazu oblewania ludzi wodą w lany poniedziałek na ulicach. Równo połowa (50 proc.) optuje za utrzymaniem tej tradycji, w mniejszości są ci, którzy chcą zakazu świętowania dyngusa na ulicach (34 proc.).
Wprowadzenia zakazu o wiele częściej życzą sobie kobiety (43 proc.) niż mężczyźni (25 proc.) oraz mieszkańcy wsi (39 proc.) niż mieszkańcy dużych miast (27 proc.).
Czy Wielkanoc to czas na przemyślenie swojego życia i mocne postanowienie poprawy? Blisko połowa z nas (43 proc.) zgadza się z taką opinią, niewiele mniej (39 proc.) jest jednak przeciwnego zdania.
Jest wiele sposobów ozdabiania jajek na Wielkanoc, ale okazuje się, że to jednokolorowe kraszanki są dziś popularniejsze od kolorowych pisanek - taki właśnie sposób zdobienia częściej wskazywali nasi respondenci.