Polska zapisze nowy rozdział w historii eksploracji Kosmosu, realizując swoją pierwszą misję technologiczno-naukową na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jej celem jest przetestowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie firmy i uczelnie. Jednak jest to także wyjątkowa okazja do zaprezentowania polskiego dziedzictwa. Wraz ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na orbitę trafią m.in. polska flaga, sól z Wieliczki czy bursztyn z Bałtyku.
Załogę misji Ax-4, w ramach której realizowany będzie projekt IGNIS, poprowadzi dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To on będzie miał zaszczyt prezentować na orbicie nie tylko dorobek naukowy Polski, ale również symbole narodowej tożsamości, które mają za zadanie podkreślić bogatą historię i kulturę naszego kraju.
Wśród przedmiotów, które znajdą się na pokładzie ISS, nie zabraknie biało-czerwonej flagi, symbolizującej długą historię Polski w eksploracji Kosmosu, sięgającą misji Apollo 17 w 1974 roku. Szczególnie emocjonującym momentem będzie umieszczenie na stacji oryginalnej naszywki z misji Sojuz 30, którą nosił generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny dotąd polski astronauta.
Misja IGNIS to także hołd dla polskich naukowców, którzy zmienili świat. Na ISS trafią pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie, w tym diagram heliocentrycznego modelu świata oraz faksymile pierwszej strony rozprawy doktorskiej dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.
Nie zabraknie również elementów polskiego dziedzictwa kulturowego. W Kosmos poleci bryłka soli z kopalni w Wieliczce, bursztyn z bałtyckiej plaży, a także rękopis "Mazurka As dur" Fryderyka Chopina i wiersze Wisławy Szymborskiej. Symbolicznym gestem będzie również wysłanie w kosmos krajki z regionu opoczyńskiego oraz zestawu polskich liter zawierających znaki diakrytyczne, podkreślających unikalność języka polskiego.
Misja, która wystartuje z NASA Kennedy Space Center na Florydzie, za pomocą rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon od SpaceX, będzie trwała około 14 dni. W tym czasie astronauci przeprowadzą eksperymenty naukowe i testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji, otwierając nowe możliwości dla przyszłych misji kosmicznych.
Przedmioty, które polecą w Kosmos, po powrocie na Ziemię zostaną przekazane do muzeów i instytucji.