Założyciel i pierwszy dowódca GROM-u Sławomir Petelicki nie żyje. Jak ustalił nieoficjalnie reporter RMF FM Roman Osica, Petelicki prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Ciało pierwszego dowódcy i założyciela GROM-u z raną postrzałową głowy znaleziono w garażu wielorodzinnego budynku, w którym mieszkał, na warszawskim Mokotowie. Najprawdopodobniej było to samobójstwo, którego powodem mogły być problemy rodzinne.

W garażu znaleziono pistolet, z którego prawdopodobnie padł jeden strzał w skroń i łuskę. Na miejscu są policjanci i prokuratorzy, którzy wyjaśniają wszystkie okoliczności śmierci generała. Funkcjonariusze strzegą dostępu do domu generała, cały teren jest ogrodzony taśmami. Kameralna uliczka na warszawskim Mokotowie jest zablokowana.

Szok po śmierci generała

Wiadomością o śmierci Petelickiego był bardzo poruszony były szef UOP gen. Gromosław Czempiński. Tak dalece wydaje mi się to nieprawdopodobne, że czekam na wiadomość, że coś innego się stało niż to (...). Potrzebuję trochę czasu, żeby przyjść do siebie. Dla mnie jest to duży szok - powiedział Czempiński.

Śmiercią Petelickiego jest wstrząśnięty były żołnierz GROM-u, prezes Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych "GROM", ppłk Krzysztof Przepiórka. Jak przyznał, jest przekonany, że generał nie popełnił samobójstwa. Znam go jako "fightera". Zawsze walczył, walczył o nas, dla nas. Wszystkie te sytuacje, z którymi mieliśmy do czynienia, czy to była walka o żołnierzy z Nangar Khel, czy gdy czasami ktoś się do GROM-u przyczepiał, to on walczył z całą mocą(...) Zupełnie nie wiem, co na ten temat sądzić. Myślę, że trzeba na spokojnie poczekać do wyjaśnień policji, prokuratury i wtedy dopiero cokolwiek mówić. Teraz to będą czyste spekulacje - powiedział.

Czy się to komuś podoba, czy nie, to dzięki autorskiemu projektowi Sławomira Petelickiego, jakim był GROM i jego kontaktom z oficerami NATO, Polska tak szybko wstąpiła do paktu - dodaje wiceszef MSW Wojciech Brochwicz.

Założyciel GROM-u

Sławomir Petelicki urodził się 13 września 1946 r. w Warszawie. Był generałem brygady Wojska Polskiego. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Od skończenia studiów aż do 1990 r. Sławomir Petelicki był funkcjonariuszem MSW. Wiele lat spędził, pracując w placówkach dyplomatycznych za granicą - w Chinach, Wietnamie Północnym, Nowym Jorku. Był m.in. odpowiedzialny za kontrwywiad zagraniczny. W Polsce zajmował się wywiadem ekonomicznym. Potem został szefem Wydziału Ochrony Placówek MSZ.

Sławomir Petelicki był współorganizatorem oraz pierwszym dowódcą Jednostki Wojskowej "GROM" - elitarnego oddziału komandosów. W 1996 r. został pełnomocnikiem premiera do walki z przestępczością zorganizowaną. W 1998 r. Sławomir Petelicki awansował na stopień generała brygady. Przeszedł w stan spoczynku i zajął się działalnością biznesową.