Decyzją kapituły "sztuczna inteligencja" została Słowem Roku 2023. Z kolei w głosowaniu internatów zwyciężyło słowo "wybory". Konkurs został organizowany przez Uniwersytet Warszawski po raz trzynasty.

Decyzją kapituły słowem roku 2023 r. została "sztuczna inteligencja". Na drugim miejscu znalazły się "wybory", zaś trzecie miejsce ex aequo zajęły słowa "inflacja" oraz "posłanka".

Internautom spodobały się "wybory"

W plebiscycie internautów zwyciężyło słowo "wybory". Drugie miejsce zajęła "sztuczna inteligencja", zaś na trzecim znalazła się "inflacja".

W internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2023 można było oddać do 31 grudnia 2023 r. Wśród słów do wyboru znalazły się m.in. wyrazy: "kraken", "granatnik", "posłanka", "wybory", "patodeweloperka", "inflacja" i inne.

Równolegle z internautami wyboru dokonała także ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego, wybierając "sztuczną inteligencję".

"Sztuczna inteligencja" okiem językoznawców

"Sztuczna inteligencja to oczywiście kalka wyrażenia angielskiego artificial intelligence. Wielki słownik języka polskiego PAN definiuje ją tak: 'dział informatyki zajmujący się badaniem i tworzeniem programów komputerowych, które potrafią wykonywać niektóre czynności wymagające od człowieka posłużenia się inteligencją'. Już dziś widać, że prowadzi do takich zastosowań, o jakich dotąd nam się chyba jeszcze nie śniło i trudno przewidzieć, dokąd nas ta technologia zaprowadzi" - komentuje prof. Renata Przybylska z UJ, cytowana na stronie plebiscytu.

"W języku polskim ten termin budzi bogatsze skojarzenia niż w angielskim, ponieważ sama inteligencja to po polsku nie tylko zdolność myślenia, lecz i grupa ludzka. Wśród najczęstszych dwudziestowiecznych kolokacji rzeczownika inteligencja są nie tylko przymiotniki nieprzeciętna, emocjonalna czy właśnie sztuczna, ale i katolicka, postępowa czy wielkomiejska (za: nkjp.pl). To osobowe znaczenie inteligencji zanika, dziś najważniejsza jest sztuczna inteligencja. O tym, że zasłużenie została słowem (wyrażeniem) roku 2023, świadczy wykres frekwencji w mediach z ostatnich pięciu lat (za frazeo.pl)" - mówi prof. Marek Łaziński z UW.

Słowo Roku w poprzednich latach

Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została "wojna", słowem roku 2021 - "szczepienie", a 2020 - "koronawirus".

Znane jest też już pierwsze słowo roku 2023 dla języka angielskiego. Leksykografowie wydawnictwa Collins Cambridge wybrali "AI" (Artifcial Intelligence), z Cambridge - "hallucinate", także w kontekście sztucznej inteligencji.