Ponad 20 wniosków w sprawie dołączenia do pilotażu programu, który umożliwi farmaceutom wystawianie recept na pigułkę "dzień po", złożyli od początku maja w Narodowym Funduszu Zdrowia aptekarze z całej Polski - dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz. Od maja, według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, dostęp do antykoncepcji awaryjnej miał być łatwiejszy właśnie dzięki temu, że receptę, poza lekarzami, mogą wystawiać właśnie farmaceuci.
"Pierwsze wnioski do programu pilotażowego związanego z antykoncepcją awaryjną wpłynęły do Oddziałów Wojewódzkich NFZ. Jest ich ponad 20. Proszę jednak pamiętać, że nabór aptek ruszył 2 maja (1 maja weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia - przyp. red.), czyli w majówkę i trudno traktować tę liczbę jako odzwierciedlenie faktycznego zainteresowania programem. Warto podkreślić, że nabór jest otwarty, a wnioski przyjmujemy elektronicznie" - czytamy w odpowiedzi, jaką przesłał naszemu dziennikarzowi dyrektor Biura Komunikacji Narodowego Funduszu Zdrowia Paweł Florek.
W całym kraju działa prawie 12 tysięcy aptek.
Farmaceuci komentują, że ta liczba zgłoszeń to z jednej strony pewnie efekt długiego weekendu, bo część osób mogła odłożyć formalności. Z drugiej strony, farmaceuci mówią wprost, że mają wątpliwości, które dotyczą tego, co robić, gdy po pigułkę "dzień po" zgłosi się osoba niepełnoletnia.
Według informacji, które mamy podane, nie ma obowiązku zgody rodzica. Ja jednak będę pytała, czy jest zgoda rodzica, czy rodzice są poinformowani o sytuacji, jaka ma miejsce. Wolałabym, żeby ta zgoda jednak była - przyznaje farmaceutka z Warszawy Monika Wasowska.
Wnioski, które złożyli aptekarze, są teraz weryfikowane przez NFZ. Pierwsze umowy mogą być podpisane najwcześniej w drugiej połowie tego tygodnia. Dopiero wtedy w pierwszych aptekach będzie można w praktyce uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną. Na razie takie recepty wystawiać mogą, tak jak do tej pory, tylko lekarze.
Dzisiaj wieczorem szkolenie online (webinar) na temat pilotażu "usługi farmaceuty" dotyczącej wystawiania recept na pigułkę "dzień po" organizuje Naczelna Izba Aptekarska.
Zainteresowanie, jak ustalił nasz reporter, jest bardzo duże. Zgłosiło się prawie tysiąc uczestników. Pytania farmaceutów dotyczą przede wszystkim kwestii odpowiedzialności za wystawiane recepty na antykoncepcję awaryjną.