166 osób zatrzymanych, w tym 98 na terenie Polski – to efekt międzynarodowej operacji o nazwie "FEVER", wymierzonej w przestępczość o charakterze pedofilskim. W naszym kraju Centrale Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości dokonało szokujących odkryć: filmy i zdjęcia z seksualnym wykorzystaniem dzieci, w tym niemowląt.

W Polsce w akcji wzięło udział niemal 600 funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili 159 przeszukań. Odkryli szokujące materiały pedofilskie, w tym filmy i zdjęcia z seksualnym wykorzystaniem dzieci, w tym niemowląt. 

Podczas akcji zabezpieczono ponad 1,7 tys. urządzeń i nośników danych, zawierających ponad 520 tys. plików wideo i zdjęć o charakterze pedofilskim. Oprócz tego, w rękach policji znalazły się również narkotyki i nielegalna broń palna.

Zatrzymani w ramach operacji "FEVER" usłyszeli zarzuty, w tym posiadania, rozpowszechniania i produkowania treści o charakterze pedofilskim. W przypadku 48 osób sądy zdecydowały o tymczasowym areszcie. Za publiczne prezentowanie treści pornograficznych grozi kara do 15 lat więzienia.

Wśród zatrzymanych znajdowali się nie tylko producenci i dystrybutorzy zakazanych materiałów, ale również osoby, które prowadziły fora internetowe służące wymianie takich treści, a także osoby doprowadzające małoletnich do myśli samobójczych. Wśród sprawców byli nie tylko bliscy ofiar, ale również osoby cieszące się dotychczas zaufaniem publicznym.

Jednym z kluczowych elementów operacji FEVER była akcja "Kidflix", realizowana we współpracy z policją niemiecką. Doprowadziła do zamknięcia jednej z największych pedofilskich platform streamingowych na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Serwis ten, założony w 2021 roku, szybko stał się popularnym miejscem dla pedofilów. Oferował dostęp do filmów przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci.

W ciągu roku na platformie zalogowało się około 1,8 miliona użytkowników. Dzięki wspólnym działaniom udało się zidentyfikować i zatrzymać osoby korzystające z tej platformy.

Według komunikatu Europolu, w czasie działania platformy ukazało się na niej ok. 91 tys. nagrań wideo o łącznym czasie trwania wynoszącym 6288 godzin. Co godzinę w serwisie pojawiały się średnio ponad trzy nowe nagrania.

Operacja "FEVER" to efekt międzynarodowej współpracy, w której udział wzięły takie kraje jak Dania, Estonia, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Łotwa, Rumunia, Hiszpania, Szwecja i Bułgaria. Na arenie międzynarodowej wsparcie zaoferowały również Wielka Brytania (NCA), Stany Zjednoczone (FBI), Departament Śledczy ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego (HSI) oraz Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC), a także Europol i J-CAT.