Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby z byłego kierownictwa Lasów Państwowych w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Mowa o byłym dyrektorze generalnym, b. dyrektorze regionalnym ze Szczecina i b. dyrektorze Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński napisał na platformie X, że działania CBA zostały przeprowadzone na polecenie Prokuratury Krajowej.

"Mężczyzn zatrzymano na terenie województwa śląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego" - podał.

Po wykonaniu czynności procesowych zatrzymani zostaną przewiezieni do warszawskiej siedziby PK.

Jak poinformowały Lasy Państwowe we wpisie na platformie X, instytucja z pełnym zaangażowaniem wspiera działania służb.

Zgodnie z wpisem zatrzymania mają związek m.in. ze sprawą fikcyjnego zatrudnienia posła PiS Dariusza Mateckiego w Lasach Państwowych. "Z ustaleń wynika, że w latach 2020-2023 wypłacano mu wynagrodzenie, mimo braku realnie wykonywanej pracy na rzecz Lasów Państwowych. Tym samym Lasy Państwowe mogły ponieść szkodę w wysokości prawie 500 tysięcy złotych. To jedna z wielu nieprawidłowości, jakie wykryto podczas weryfikacji decyzji podejmowanych przez poprzednie kierownictwo" - przypomniały Lasy.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Dotychczas złożono 60 zawiadomień do prokuratury w sprawach dotyczących korupcji, niegospodarności i działań na szkodę Lasów Państwowych, które zostały ujawnione w ostatnich miesiącach.

"Obecne kierownictwo PGL LP podejmuje zdecydowane kroki, aby przywrócić transparentność i odpowiedzialność w zarządzaniu Lasami Państwowymi. Wprowadzamy mechanizmy kontrolne, które uniemożliwią powtórzenie się tego typu sytuacji w przyszłości. Nie będzie tolerancji dla działań, które godzą w interes publiczny" - zadeklarowała firma.

Byli dyrektorzy mieli zostać zatrzymani w śledztwie, które dotyczy fikcyjnego zatrudnienia posła PiS Dariusza Mateckiego w Lasach Państwowych.

Jak poinformował portal tvn24.pl, chodzi o Józefa K., Andrzeja Sz. oraz Michała C.

Audyty wciąż trwają

W Lasach Państwowych wciąż trwają audyty zarówno wewnętrzne, jak i prowadzone przez podmioty zewnętrzne. Mieliśmy nadzieję zakończyć audyty do końca roku, ale wciąż pojawiają się kolejne wątki. Myślimy, że może uda się je zakończyć do połowy roku - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa PGL LP Anna Choszcz-Sendrowska.

Jak zaznaczyła, w związku z tym możliwe są kolejne zatrzymania w tej sprawie. 

Jak poinformowała rzeczniczka, w obszarach, w których audyty zostały zakończone, wprowadzono procedury, które mają zapobiegać nadużyciom. Wprowadziliśmy również nowe procedury związane z inwestycjami wspólnymi, na przykład budową dróg we współpracy z gminami. Pracujemy też nad procedurą związaną z przyznawaniem dotacji centralnych na cele związane z edukacją leśną. Zostanie ona wprowadzona po zakończeniu wciąż trwającej kontroli w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych - przekazała Choszcz-Sendrowska.