"W aptekach brakuje szczepionek przeciwko krztuścowi" - takie sygnały dostajemy od słuchaczy na Gorącą Linię RMF FM. Niedobory potwierdzają farmaceuci, z którymi rozmawiał nasz dziennikarz.

W rozmowach z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem farmaceuci potwierdzają, że szczepionek jest mało. Aptekarze opisują, że niemal każdy dzień rozpoczynają od telefonów do hurtowni, bo to właśnie tam szukają leków i szczepionek.

Pytam o szczepionkę przeciwko krztuścowi. Dostałam informację, że mamy dwóch producentów, zadeklarowali się, że jedna z tych szczepionek pojawi się na początku października, a druga w listopadzie. To są konkretne terminy, choć widać, że trzeba czekać. Mówimy o tym pacjentom. Wielu klientów pyta o szczepienia przeciwko krztuścowi. Pacjenci muszą szukać do skutku, tak jak my szukamy, chcemy pomóc pacjentom - opisuje w rozmowie z RMF FM farmaceutka z Warszawy Monika Wąsowska-Imielska.

Nasz dziennikarz dopytywał o tę sprawę w Ministerstwie Zdrowia i w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym. Tam dostał informację, że trwają rozmowy z producentami szczepionek w sprawie zwiększenia dostaw. W ubiegłym tygodniu do Polski dotarła dodatkowa pula 100 tys. dawek. Pacjenci muszą pytać, dzwonić i szukać tych szczepionek w aptekach.

Rekordowe zainteresowanie szczepionkami na krztusiec

Zainteresowanie szczepieniami jest w tym roku rekordowo duże. To wynika przede wszystkim z tego, jak dużo osób choruje na krztusiec. Od początku roku tę chorobę wykryto w Polsce u ponad 14,5 tysiąca osób - to aż 20 razy więcej przypadków niż rok temu.

Czekamy też na sygnały od Was w tej sprawie. Czy Wam udało się znaleźć szczepionkę przeciwko krztuścowi albo przeciwko innym chorobom? Gdzie i kiedy pojawiły się problemy? Adres fakty@rmf.fm jest do Waszej dyspozycji.

Co na to Główny Inspektorat Farmaceutyczny?

Nasz dziennikarz dopytywał w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym o leki, których brakuje w aptekach. W tej sprawie także dostaliśmy od Was wiele sygnałów. Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy, wynika, że "aktualnie utrudniona dostępność dotyczy przede wszystkim wybranych grup produktów leczniczych, takich jak produkty przeciwcukrzycowe lub stosowane w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej".

"Z powodu braku ciągłości dostaw powracają też czasowe utrudnienia w dostępie do produktów zawierających żelazo. Pacjenci, którzy mają problemy ze znalezieniem w aptekach leków przeciwcukrzycowych, powinni udać się do lekarza, ponieważ tylko lekarz może podejmować decyzje dotyczące terapii pacjenta. Dodatkowo na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano informacje dot. dostępności i refundacji leków z grupy analogów GLP - 1" - dodano w odpowiedzi.

"W ubiegłym tygodniu polski przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego, firmy Novo Nordisk A/S, w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, przekazał informację na temat aktualnej sytuacji z ograniczoną dostępnością do produktu Ozempic w dawce 0,25 mg oraz 0,5 mg" - zaznaczono.

W aptekach brakuje leków. Co na to Ministerstwo Zdrowia?Poranek Radia RMF24

Co z dostępnością insulin?

"W sprawie dostępności insulin informujemy, że większość produktów jest dostępna na stanach hurtowni farmaceutycznych. Obserwujemy nieznaczne utrudnienia z dostępnością do produktu NovoRapid. Braki wynikają z czasowych lub stałych wstrzymań w obrocie oraz braku płynności dostaw do aptek. Aktualnie zauważamy utrudnienia w dostępności do pojedynczych prezentacji produktów doustnych z substancją czynną metformini hydrochloridum z uwagi na czasowe wstrzymania obrotu niektórych produktów. Pomimo tego, większość dawek i wielkość opakowań jest dostępnych na stanach zarówno hurtowni farmaceutycznych, jak i aptek ogólnodostępnych, a pacjenci mają możliwość kontynuowania farmakoterapii odpowiednikami. Główny Inspektorat Farmaceutyczny jest w stałym kontakcie z podmiotami odpowiedzialnymi, które na bieżąco przekazują informacje o planowanych dostawach leków przeciwcukrzycowych. Dostawy realizowane są cyklicznie i nieprzerwanie, utrudniona dostępność wynika z rosnącego globalnego zapotrzebowania (analogi GLP-1) przy jednocześnie ograniczonych mocach produkcyjnych wytwórców" - czytamy w odpowiedzi, jaką dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz otrzymał od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

"Aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu produktów znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Analiza dostępności wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m. in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas paracetamolum, budesonidum) wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne. Obserwujemy głównie utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego Ventolin. Bardzo dobra jest natomiast dostępność do leków przeciwwirusowych, nie obserwujemy również rosnącego zapotrzebowania na te produkty" - zapewnia GIF.

Czym jest krztusiec?

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Lekarze oceniają, że dane dotyczące krztuśca są niedoszacowane, bo objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a nie robi się badań.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła.

Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

W Polsce szczepienie przeciwko krztuścowi jest obowiązkowe u dzieci. Dorośli, podobnie jak dzieci, też powinni się regularnie szczepić, szczepionkę warto powtarzać co dziesięć lat.

Opracowanie: