W Gdańsku, Szczecinie i Warszawie trwają już uroczystości z okazji 25 rocznicy powstania Solidarności. Za sprawą sierpniowych strajków Zachód dowiedział się, co dzieje się za "żelazną kurtyną".
To zainteresowanie rozbudzone ćwierć wieku temu procentuje do tej pory - twierdzi John Danton, były korespondent „New York Times’a”, laureat nagrody Pulitzera za cykl artykułów opisujących początki Solidarności i wprowadzenie stanu wojennego.
Tematy prac magisterskich związane z Solidarnością wciąż jednak nie są zbyt popularne wśród polskich studentów. Największy zapał do pisania prac był w latach 80-tych. Jednak wtedy nie można było podejmować tego typu problemów. W Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego wszyscy wówczas, oprócz chyba jednej sekretarki, byli w partii - mówi prof. Marek Andrzejewski.
Teraz studenci mogą bez kłopotów pisać tego typu prace. Trzeba ich jednak do tego zachęcić, ponieważ młodzi ludzie boją się tego okresu. Muszą oni bowiem spędzić wiele godzin w archiwach i rozmawiać ze świadkami tamtych dni. Znacznie łatwiej pisze się prace magisterskie na podstawie napisanych już wcześnie artykułów i książek.
W jutrzejszym „Tygodniku Powszechnym” specjalny dodatek poświęcony rocznicy Sierpnia 80. A w nim między innymi teksty dziennikarzy RMF FM oraz zapis debaty w stoczni gdańskiej z udziałem Lecha Wałęsy i innych uczestników sierpniowych wydarzeń.