Mieszkańcy Opola dla powodzian! W weekend w centrum miasta odbył się tradycyjny Jarmark Franciszkański. W tym roku organizatorzy przekażą cały dochód dla osób z regionów poszkodowanych przez powódź.
Początkowo Jarmark Franciszkański, organizowany przez miasto Opole i Wspólnotę Zakonu Franciszkanów, miał odbyć się w połowie września, jednak ze względu na pogodę i powódź, termin przełożono na początek października.
Jarmark przyciągnął m.in. wielbicieli regionalnych przysmaków. Piekarze i pszczelarze już rozkładają swoje stoiska z pysznościami - relacjonowała o sobotnim poranku reporterka RMF FM Martyna Czerwińska.
Można było spróbować franciszkańskich krówek, domowych wędlin i śląskich kołaczy. Nie zabrakło przeróżnych serów i słodkości. Warto było skusić się też na pajdę świeżego chleba - grubo posmarowaną smalcem.
Jarmark to także okazja do zakupu unikalnych wyrobów rękodzielniczych. Nie zabrakło stoisk z ręcznie robioną biżuterią, ubraniami czy koszykami wiklinowymi.
Sobota w Opolu obfitowała w muzyczne występy. Głównym punktem programu był koncert Haliny Frąckowiak/
Na scenie zaprezentowała się orkiestra dęta z parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach oraz grupa muzyczna 3DNI 3NOCE.
Wieczorem reporterka RMF FM Martyna Czerwińska poinformowała, że kiepska pogoda nie popsuła zabawy mieszkańcom Opola. Na jarmarku pojawiły się tłumy, a puszki z pieniędzmi dla powodzian pękały w szwach.
Niedziela była kolejnym dniem muzycznych atrakcji. Czas umilił zespół LOS COMPANIEROS z muzyką z Peru, Boliwii i Ekwadoru, Akademia Tańca Irlandzkiego SALAKE z Gliwic, laureaci 7. Przeglądu Piosenki Religijnej "Śpiewaj Panu Ziemio Cała" oraz Wspólnota Dawid z Opola.
Podczas jarmarku na scenie zaprezentowały się również zespoły i pracownie działające na co dzień w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, takie jak: Zespół Pieśni i Tańca OPOLE, Studio EM, zespoły taneczne PECH i ADENA, a Studio Piosenki DEBIUT zaprosiło opolan do świata muzyki z filmów Disneya. Z kolei "Muzyka przy świecach" to koncert arii barokowych i improwizacji organowych w wykonaniu Magdaleny Czekaj (sopran) i Macieja Lamma (organy), który odbył się w kościele oo. franciszkanów.
Chętni mogli przekroczyć zamkniętą klasztorną furtę i zwiedzić na co dzień niedostępny kompleks, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta.
W programie był także plenerowy pokaz filmu "Święty Franciszek z Asyżu". Seans odbędzie się w klasztornym ogrodzie.
W planie znalazły się animacje dla dzieci oraz rodzinne warsztaty edukacyjno-artystyczne.
Tegoroczny Jarmark przebiega pod hasłem uwielbienia z okazji Jubileuszu 800-lecia Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu świętego. Stygmatyzacja miała miejsce w 1224 r. na górze La Verna we Włoszech, kiedy św. Franciszek otrzymał rany Jezusa na swoim ciele. Doświadczenie to miało ogromny wpływ na życie i nauczanie świętego, a także na rozwój ruchu franciszkańskiego.