Prezydent Rosji nie ma w planach odwiedzin w Smoleńsku 10 kwietnia - to jeden z głównych tematów dnia. Co więcej, rosyjski MSZ zaprzecza, że przygotowywane jest spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Polski ws. organizacji obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. W czwartek pojawiły się także informacje, że Polska wnosi o odrzucenie wniosku Komisji Europejskiej do TSUE o zamrożenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Był to także kolejny dzień, w którym nie brakowało informacji na temat koronawirusa. Brukselska korespondentka dowiedziała się, że nasz kraj jest gotowa zmienić stanowisko i przystąpić do wspólnych unijnych zakupów szczepionki przeciw wirusowi z Wuhanu. Oto nasze podsumowanie dnia.
W planach Władimira Putina nie ma w tej chwili odwiedzin w Smoleńsku 10 kwietnia - oświadczył rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. Co więcej, rosyjski MSZ zaprzecza, że przygotowywane jest spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Polski ws. organizacji obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.
O tym, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania Jacka Czaputowicza i Siergieja Ławrowa, podczas którego ministrowie "będą rozmawiali o ewentualnej organizacji tych uroczystości", poinformował dzisiaj rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Wcześniej natomiast szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przekazał w Porannej rozmowie w RMF FM, że 10 kwietnia do Smoleńska ma zamiar wybrać się Mateusz Morawiecki.
Wypowiedź Dworczyka wywołała zresztą ostre reakcje ze strony otoczenia polskiego prezydenta.
Dodajmy, że według nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM Roberta Mazurka, Andrzej Duda - a także prezes PiS Jarosław Kaczyński - również chcieliby udać się do Smoleńska.
Polska wnosi o odrzucenie wniosku Komisji Europejskiej do TSUE o zamrożenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - ustaliła korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.
KE zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zawieszenie funkcjonowania Izby w związku ze swoją skargą ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce.
13 lutego mijał termin na polską odpowiedź w tej sprawie.
"Drobne nieporozumienia" - tak rzecznik prezydenta Błażej Spychalski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk skomentowali na Twitterze dzisiejszy zgrzyt między kancelariami szefa rządu i głowy państwa. Wcześniej Spychalski skrytykował na konferencji prasowej Dworczyka: poszło o wypowiedź tego ostatniego ws. wyjazdu premiera do Smoleńska w związku z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicą zbrodni w Katyniu.
Grupa chuliganów zakłóciła przebieg państwowych uroczystości, lżąc i obrażając głowę państwa, Sejm wyraża najwyższe oburzenie wobec barbarzyńskich zachowań wymierzonych w autorytet polskiego państwa - głosi projekt uchwały PiS "w związku z wydarzeniami w Wejherowie i Pucku". Zdaniem szefa PO Borysa Budki ten projekt to szczyt hipokryzji.
Polska jest gotowa zmienić stanowisko i przystąpić do wspólnych unijnych zakupów szczepionki przeciw koronawirusowi z Wuhanu - dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.
Obecnie nasz kraj nie bierze udziału w unijnych przetargach na szczepionki pandemiczne. Była to jeszcze decyzja rządu Platformy Obywatelskiej, który nie kupił szczepionki na świńską grypę, a później nie przystąpił do stworzonego przez Brukselę mechanizmu wspólnych zakupów.
Prace nad wynalezieniem szczepionki przeciw COVID-19 trwają.
Robert Kubica w nadchodzącym sezonie wystartuje w serii wyścigów samochodowych DTM. Jednocześnie pierwszy Polak w Formule 1 pozostanie kierowcą testowym zespołu F1 Alfa Romeo Racing Orlen. Ta seria zawsze budziła mój duży respekt - podkreślił Kubica na konferencji prasowej.
"To szef MS Zbigniew Ziobro wypowiedział wojnę przestępcom gospodarczym" - mówił wiceszef MS Michał Wójcik. Jak dodał, w sprawie raportu NIK o odzyskiwaniu mienia z przestępstw doszło do "gigantycznej manipulacji". "Raport ujawniono już w 2018 r., a resort już się do niego odnosił" - wskazał. Do sprawy odniósł się również wiceminister Warchoł, a posłowie Lewicy chcieliby, żeby Banaś i Ziobro odezwali się do raportu na posiedzeniu komisji.
Jednodniowy strajk rozpoczął się o godz. 7.00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. To jeden z największych szpitali w województwie śląskim. Związkowcy domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników placówki o 400 zł brutto.
Liczący z premierem aż 112 ministrów i wiceministrów gabinet Mateusza Morawieckiego jest nie tylko jednym z najliczniejszych rządów Rzeczypospolitej. Połowę jego członków stanowią parlamentarzyści PiS. Oznacza to, że co czwarty z posłów rządzącego ugrupowania jest jednocześnie członkiem rządu, który jako poseł powinien kontrolować.