Andrzej Duda podpisał ustawę ws. trzynastych emerytur. Zgodnie z nią emeryci i renciści każdego roku otrzymają dodatkowe świadczenie wysokości najniższej emerytury. W tym roku "trzynastki" wyniosą 1200 zł brutto, a większość z nich zostanie wypłacona w kwietniu. Również we wtorek siedem osób usłyszało zarzuty wz. z organizacją finału WOŚP, podczas którego doszło do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wśród podejrzanych jest członkini sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni. Koronawirus Covid-19 dotarł do kolejnych europejskich państw. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano we wtorek w Austrii, Chorwacji i Szwajcarii. Coraz bardziej dramatyczna sytuacja jest we Włoszech, gdzie bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 11. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek? Sprawdź w specjalnym Podsumowaniu Dnia RMF FM.
Na całym świecie stwierdzono już ponad 80 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem: 77 tysięcy w Chinach, prawie 1000 w Korei Południowej i ponad 270 we Włoszech, gdzie zmarło już 7 osób. Pierwsze przypadki potwierdzono na południu Włoch. Koronawirus uwięził turystów na hiszpańskiej Teneryfie. Chodzi o 1000 osób, przebywającym w hotelu w Adeje. Zostali objęci kwarantanną, bo u jednego z gości - lekarza z Włoch - potwierdzono zarażenie koronawirusem. Wśród gości hotelu jest sześciu turystów z Polski. Dziś koronawirus dotarł do austriackiego Tyrolu, Chorwacji oraz od Szwajcarii.
Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
W wieku 91 lat zmarł były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, pozbawiony urzędu w 2011 roku podczas arabskiej wiosny. Mubarak rządził Egiptem żelazną ręką przez 30 lat. Był pierwszy przywódcą, który stanął przed sądem po rewolucjach w krajach Afryki Północnej. Trafił do więzienia, ale w 2017 roku wyszedł na wolność po uniewinnieniu z większości zarzutów.
Szefowa kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy podpadła Jarosławowi Kaczyńskiemu podczas wyjazdowego posiedzenia klubu Prawa i Sprawiedliwości w Jachrance. Jak ustalił nieoficjalnie reporter RMF FM Patryk Michalski, władze partii rządzącej są zbulwersowane wczorajszym wystąpieniem mec. Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, która - choć miała przedstawić plan na kampanię Andrzeja Dudy - mówiła przede wszystkim o sobie.
Siedem osób usłyszało zarzuty wz. z organizacją finału WOŚP, podczas którego został śmiertelnie ranny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Śledczy zarzucili im narażenie na niebezpieczeństwo uczestników koncertu i niedopełnienie obowiązków. Wśród podejrzanych jest członkini sztabu wyborczego Szymona Hołowni.
Region Centralny-Dolina Loary zawiesił relacje partnerskie z Małopolską. Powodem - według portalu francebleu.fr - jest przyjęcie deklaracji o "strefach wolnych od LGBT" przez Małopolskę. Prezydent regionu, Francois Bonneau stwierdził, że stanowisko województwa małopolskiego ws. "stref wolnych od LGBT" stanowi "nieakceptowalne zagrożenie dla bezpieczeństwa, szacunku i wolności drugiego człowieka". Podkreślił też, że dla mieszkańców regionu, którego jest prezydentem, sprawa jest niezwykle niepokojąca. "To dla nas nie do pomyślenia, że można w taki sposób potraktować drugiego człowieka".
Jeden z trzech domniemanych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, oskarżonych w Bułgarii o próbę zabójstwa biznesmena z branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa, jest czynnym dyplomatą - podała międzynarodowa dziennikarska grupa śledcza Bellingcat.
Według śledztwa, przeprowadzonego wspólnie przez Bellingcat, szwajcarski portal Tamedia i rosyjski Insider, chodzi o mężczyznę poszukiwanego jako Gieorgij Gorszkow. Z ustaleń wynika, że naprawdę nazywa się on Jegor Gordijenko i jest obecnie pracownikiem rosyjskiego przedstawicielstwa przy Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie w randzie trzeciego sekretarza.