To już ostatnie dni kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W piątej debacie „Po prostu Polska” przedstawiciele największych komitetów wyborczych spierali się na tematy światopoglądowe: aborcja, in vitro, edukacja seksualna, lekcje religii – to tylko niektóre kwestie, które zostały poruszone. W poniedziałek została też przyznana pierwsza w tym roku nagroda Nobla. W dziedzinie fizjologii lub medycyny nagrodę dostali Amerykanin William G. Kaelin Jr., Brytyjczyk Sir Peter J. Ratcliffe i Amerykanin Gregg L. Semenza za odkrycie mechanizmów, w jaki sposób komórki odczuwają i adaptują się do zmian dostępności tlenu. Co jeszcze wydarzyło się w poniedziałek? Przygotowaliśmy dla was podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia.
Czy politycy są za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego? Czy in vitro powinno być finansowane z budżetu państwa? Czy edukacja seksualna powinna być obowiązkowym przedmiotem w szkole? To tylko niektóre z wielu kwestii światopoglądowych, o których dyskutowali w studiu RMF FM goście debaty wyborczej "Po prostu Polska" - organizowanej wspólnie przez RMF FM, Dziennik Gazetę Prawną oraz Interię.
Instytut Karoliński w Sztokholmie przyznał tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mechanizmów, w jaki sposób komórki odczuwają i adaptują się do zmian dostępności tlenu. Nagrodą podzielą się po równo Amerykanin William G. Kaelin Jr., Brytyjczyk Sir Peter J. Ratcliffe i Amerykanin Gregg L. Semenza. Tlen ma kluczowe znaczenie dla procesów przemiany materii. Tegorocznych laureatów wyróżniono za odkrycie procesów regulacji aktywności genów, które pozwalają organizmowi dopasowywać się do zmian poziomu tlenu. Ich prace pomogły w tworzeniu nowych metod terapii anemii, raka i wielu innych chorób. Ich ubocznym skutkiem jest doping sportowy z wykorzystaniem EPO.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie prowadzi żadnego postępowania wyjaśniającego ws. certyfikatu dostępu do informacji niejawnych Mariana Banasia, przebywającego na bezpłatnym urlopie szefa NIK - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.
Na urlop Banaś zdecydował się w związku z doniesieniami o jego niejasnych kontaktach z ludźmi z krakowskiego półświatka, a także wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczeń majątkowych.
Z informacji, które uzyskał dziennikarz RMF FM, wynika, że poświadczenie bezpieczeństwa dostępu do najwyższych klauzul Banaś ma od 2001 roku. Od tego czasu przechodził postępowania sprawdzające w związku z przedłużaniem certyfikatów. Oznacza to, że przez kilkanaście lat ABW nie natrafiła na informacje, które uniemożliwiałyby dopuszczenie Mariana Banasia do tajemnic o najwyższej klauzuli.
"Wczoraj taką decyzję podjąłem" - zdradził Sławomir Neumann, odnosząc się w Porannej rozmowie w RMF FM do swojej rezygnacji z funkcji szefa klubu parlamentarnego PO-KO. Zapewnił, że decyzję podjął sam.
Jak wyjaśnił, odnosząc się do ujawnionego w piątek przez TVP Info nagrania jego rozmowy z działaczami Platformy Obywatelskiej z Tczewa z 2017 roku: "Nie ma tyle czasu, żeby tłumaczyć wszystkie te rzeczy, które są trochę wycinane z kontekstu i szkodzą wyraźnie w takim normalnym przekazie - więc trzeba było to przeciąć".
Polityk Platformy Obywatelskiej odniósł się również do głośnych słów Lecha Wałęsy, który w czasie niedzielnej konwencji Koalicji Obywatelskiej nazwał Kornela Morawieckiego "zdrajcą".
"Uważam, że to złe słowa" - stwierdził poseł PO.
Dopytywany jednak przez Roberta Mazurka, czy były prezydent powinien za swe słowa przeprosić, Neumann odparł: "Lech Wałęsa tyle zrobił dla Polski, że należy - nawet jeżeli są słowa, z którymi się nie zgadzamy - wybaczać od razu".
Całą rozmowę Roberta Mazurka ze Sławomirem Neumannem - do przeczytania, obejrzenia i posłuchania - znajdziecie TUTAJ! >>>>
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Janusz Wojciechowski, polski kandydat na komisarza ds. rolnictwa, we wtorek ponownie odpowie na pytania eurodeputowanych - to ustalenia naszej korespondentki w Brukseli Katarzyny Szymańskiej-Borginon.
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wyraziła przekonanie, że do końca roku uda się przeprowadzić procedury związane z objęciem Polski Programem Ruchu Bezwizowego. "2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz" - dodała.
"Gdybym myślał i robił jak mi wtedy i dziś proponowano, żylibyśmy dziś bez zmian z powojennym komunistycznym podziałem; robiłem i postępowałem po swojemu i tak będzie" - m.in. tak były prezydent Lech Wałęsa skomentował w poniedziałek swoją niedzielną wypowiedź podczas konwencji PO-KO w Warszawie na temat marszałka seniora Kornela Morawieckiego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jan Kobuszewski - wybitny aktor teatralny i filmowy - spoczął spoczął na Starych Powązkach w Warszawie. Artysta zmarł 28 września w wieku 85 lat.