Za nami pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Odbyły się - mimo strajku nauczycieli. Jednak nie obyło się bez problemów - jak podał MEN i CKE, w trzech szkołach nie odbył się egzamin z historii. W jednej placówce nie przeprowadzono egzaminu z języka polskiego. Podpisane w niedzielę porozumienie z rządem i wypowiedzi przewodniczącego sekcji Ryszarda Proksy, spowodowały falę odejść z Solidarności - m.in. w rejonie gdańskim. W Warszawie we środę odbyły się rozmowy strony rządowej z taksówkarzami. Ci zadeklarowali zawieszenie protestu w oczekiwaniu na owoce ustaleń tych rozmów. Trwa śledztwo w sprawie mobbingu w Stowarzyszeniu Wiosna. Policja wkroczyła do mieszkania ks. Stryczka. O czym jeszcze się mówiło? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych informacji z środy.

REKLAMA

Ruszył egzamin gimnazjalny 2019! Mimo strajku nauczycieli

W całym kraju - mimo trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli - ruszył dzisiaj egzamin gimnazjalny 2019!

Na początek ponad 350 tysięcy uczniów klas III gimnazjów z niemal 7 tysięcy szkół zmierzyło się z testami sprawdzającymi wiedzę humanistyczną: najpierw rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, później z języka polskiego.

Na RMF 24 opublikowaliśmy - i będziemy robić tak każdego dnia egzaminu gimnazjalnego! - arkusze zadań i propozycje odpowiedzi, opracowane przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi. Zobaczcie!


EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK POLSKI: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>>

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. HISTORIA i WOS: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>>

Za nami pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Nie obyło się bez problemów

Punktualnie o godzinie 9:00 w całej Polsce wystartował egzamin gimnazjalny. Do testu humanistycznego, sprawdzającego wiedzę z języka polskiego, historii i WOS-u przystąpiło 350 tysięcy uczniów. Od poniedziałku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Jak podał MEN i CKE, w trzech szkołach nie odbył się egzamin z historii. W jednej placówce nie przeprowadzono egzaminu z języka polskiego. "Wszystkie egzaminy z języka polskiego we wszystkich szkołach przebiegły zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami. Została nam tylko jedna szkoła, która również nie przeprowadziła egzaminu z WOS-u i historii" - mówiła podczas konferencji prasowej Anna Zalewska.



Zalewska: Żadnych zawirowań nie ma

"Żadnych zawirowań nie ma. Egzaminy przebiegają spokojnie, zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami" - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. "W związku z tym nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym" - dodała. Z kolei dyrektor CKE Marcin Smolik powiedział na konferencji, że egzamin z historii nie odbył się w trzech szkołach, wynikało to z niekompletnych zespołów nadzorujących. Dyrektorzy szkół bardzo szybko zareagowali i zgłosili tę kwestię do kuratorów oświaty - powiedział Smolik. Poinformował, że egzamin z języka polskiego "nie odbył się tylko w jednej szkole".


Broniarz: Weźmiemy udział w "okrągłym stole", ale jego data jest "ucieczką do przodu"

Egzaminy, które są prowadzone w szkołach, w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej - powiedział w środę prezes ZNP Sławomir Broniarz. Dodał, że związek nie rozważa zawieszenia akcji strajkowej. Przypomniał, że podczas wtorkowych rozmów z rządem związek przedstawił nowe propozycje.

Ponad 300 osób odeszło z oświatowej Solidarności w regionie gdańskim

Co najmniej 320 osób odeszło od niedzieli z oświatowej Solidarności w regionie gdańskim - ustalił nieoficjalnie reporter RMF FM Kuba Kaługa. Wczoraj związkowcy z regionu przyznali, że porozumienie z rządem i wypowiedzi przewodniczącego sekcji Ryszarda Proksy, spowodowały falę odejść. Odmówili jednak podania konkretnych danych w tej sprawie. Na Dolnym Śląsku z Solidarności wystąpiło około 200 osób.

Taksówkarze zawieszają protest. "Czekamy na owoce ustaleń z rządem"

Po rozmowach z przedstawicielami rządu taksówkarze zawieszają protest na około trzy tygodnie - poinformował przewodniczący mazowieckiego NSZZ "Solidarność" Rafał Piotr Jurek. Jak dodał, ma nadzieję, że do tego czasu uda się wypracować satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w Smoleńsku rozbił się prezydencki tupolew

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


Policja w siedzibie Stowarzyszenia Wiosna. Chodzi o śledztwo ws. mobbingu

Policja na polecenie prokuratury weszła do budynku Stowarzyszenia Wiosna w Krakowie, organizującego akcję Szlachetna Paczka.

Śledczy zabezpieczali dokumenty, dyski twarde oraz informacje z serwerowni na zlecenie prokuratury w Krakowie. Czynności dotyczą śledztwa w sprawie naruszenia praw pracowniczych przez księdza Jacka Stryczka. Dochodzenie trwa od kilka miesięcy.

Także w środę policja - pod nadzorem prokuratury - weszła do miejsca zamieszkania księdza Jacka Stryczka. Twórca Szlachetnej Paczki potwierdził doniesienia RMF FM. Jak podkreślił, postępowanie na razie nie jest prowadzone przeciwko niemu i wyraził nadzieję, że sprawy Wiosny się wyjaśnią.


Ks. Babiarz: Nie rozumiem, dlaczego wokół Stowarzyszeniu Wiosna wciąż jest tak dużo zamieszania

"Z pokorą przyjmuję oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie i wiele opinii wyrażanych w mediach" - napisał w przesłanym w środę oświadczeniu ks. Grzegorz Babiarz, który uważa, że jest prawowitym prezesem stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.

Prezydent nadał bieg wnioskowi o ułaskawienie Marka Falenty

Prezydent formalnie uruchomił procedurę ułaskawienia Marka Falenty - dowiedział się reporter RMF FM. Andrzej Duda przesłał do Prokuratury Krajowej wniosek rodziny biznesmena, a prokuratura przekazała już dokumenty sądowi pierwszej instancji, który orzekał w sprawie Falenty - skazanego na 2 i pół roku więzienia w aferze podsłuchowej. To nie oznacza jednak, że prezydent chce ułaskawić biznesmena.

May zwróciła się na szczycie o dłuższe odroczenie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May na spotkaniu z liderami unijnej "27" zwróciła się do nich o dłuższe odroczenie brexitu z opcją wcześniejszego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE - poinformowały unijne źródła dyplomatyczne.