Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova ma za sobą serię spotkań w Warszawie. Rozmowy dotyczyły reform sądownictwa w Polsce i praworządności, w tym także ustawy mającej dyscyplinować sędziów. Także we wtorek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w Strasburgu rezolucję ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. To był również kolejny dzień niepokojących informacji ws. epidemii koronawirusa. Pojawiły się problemy związane z ewakuacją Polaków z chińskiego miasta Wuhan i okolic. Ministerstwo Zdrowia i NFZ wydały zaś zalecenia placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych ws. procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Co jeszcze się działo? To nasze podsumowanie dnia.

REKLAMA

Wiceszefowa KE po serii spotkań ws. reformy sądownictwa: Sytuację uważam za poważną

"Sytuację wokół sądownictwa w Polsce uważam za poważną" - mówiła Vera Jourova po serii spotkań z przedstawicielami polskich władz. Unijna komisarz ds. praworządności rozmawiała dziś m.in. z marszałkami Sejmu i Senatu, pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, prezes Trybunału Konstytucyjnego i ministrem sprawiedliwości.

Rada Europy przyjęła krytyczną rezolucję ws. instytucji demokratycznych w Polsce

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło we wtorek w Strasburgu rezolucję ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Za rezolucją głosowało 140 delegatów, przeciw było 37, a 11 wstrzymało się od głosu. Wcześniej, w czasie debaty nad rezolucją deputowani ostrzegali przed "łamaniem reguł demokracji w Polsce".

Ponad połowa Polaków popiera sędziów w sporze z rządem i prezydentem

Jak wynika z najnowszego sondażu United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", ponad połowa Polaków opowiada się po stronie sędziów w sporze z rządem i prezydentem po uchwale trzech Izb Sądu Najwyższego. 51,3 proc. pytanych uważa, że sędziowie wskazani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.


Co z ewakuacją Polaków z miasta Wuhan i okolic?

Pojawiły się problemy związane z ewakuacją Polaków z chińskiego miasta Wuhan i okolic - ustalili dziennikarze RMF FM. To stamtąd pochodzi rozprzestrzeniający się w różnych krajach koronawirus 2019-nCoV. W tym regionie jest ok. 25 Polaków - to m.in. studenci.

Są zalecenia resortu zdrowia i NFZ ws. koronawirusa


Nie tylko sprzeciw ws. przekopu Mierzei Wiślanej. KE szykuje też pozew wobec innych specustaw

Bruksela szykuje pozew nie tylko wobec specustawy o budowie Mierzei Wiślanej. Jak informuje korespondentka RMF FM, Komisja Europejska prowadzi procedurę o naruszenie unijnego prawa, która dotyczy także innych specustaw: drogowej, kolejowej, atomowej czy lotniskowej. "Jest to końcowy etap procedury, szykowany jest pozew" - usłyszała Katarzyna Szymańska-Borginon. Chodzi o brak dostępu społeczeństwa obywatelskiego do procedur odwoławczych.


Plan pokojowy Trumpa dla Bliskiego Wschodu

Izrael zrobił wielki krok w kierunku pokoju - oświadczył prezydent USA Donald Trump w Białym Domu po ogłoszeniu pokojowego planu dla Bliskiego Wschodu, zakładającego rozwiązanie dwupaństwowe. Premier Izraela "jest skłonny poprzeć tę wizję" - dodał.


Smog w Małopolsce: Mieszkańcy apelują o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

"W związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza, występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa, przez utrzymujące się niekorzystne zjawiska naturalne tj. inwersję temperatur i brak wiatru (...) wnosimy o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - klęski SMOGU - na terenie gmin ościennych Krakowa" - napisali w apelu do małopolskiego wojewody oraz marszałka Małopolski mieszkańcy m.in. gmin sąsiadujących z Krakowem. Apel opublikował na swojej stronie na Facebooku Skawiński Alarm Smogowy.