Czwartek przyniósł nowe informacje o napiętej sytuacji w polskich szkołach. Dowiedzieliśmy się m.in., że na razie nie ma szans na osobiste zaangażowanie premiera w rozmowy z nauczycielskimi związkami. Poznaliśmy tez bilans rządowego projektu "Czyste Powietrze". W ramach naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu do Gniezna.
Związek Nauczycielstwa Polskiego i samorządy łączą siły. Jak stwierdził Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich: "Anna Zalewska zbliżyła nas do związków zawodowych jak żaden minister do tej pory". Teraz we wspólnym apelu do rządu ZNP i samorządowcy domagają się zwiększenia nakładów na oświatę.
"W Polsce wydaje się na edukację w przeliczeniu na jednego mieszkańca 584 euro, średnia europejska to 1400 euro" - podał Wójcik, a Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podkreślał: "W ostatnich trzech latach część oświatowa subwencji szkolnej wzrosła o 3 mld złotych, natomiast wydatki bieżące (...) o 9 mld złotych. (...) Stało się tak z powodu reformy edukacji i wzrostu wynagrodzeń nauczycieli".
"Nie da się tego kraju rozwijać, zmniejszając nakłady na edukację. Nie da się tego kraju rozwijać, przerzucając ciężar i odpowiedzialność za tę najważniejszą dziedzinę życia społecznego na samorządy terytorialne" - podkreślał natomiast prezes ZNP Sławomir Broniarz.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>
Na razie nie ma szans na osobiste zaangażowanie premiera w rozmowy z nauczycielskimi związkami - dowiedzieli się nieoficjalnie reporterzy RMF FM. Mateusz Morawiecki nie zamierza się spotkać także z samorządowcami, którzy podczas debaty 11 kwietnia chcieli dyskutować z szefem rządu o potrzebie podniesienia subwencji oświatowej.
Ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego mają szybciej w tym roku zrobić rachunek sumienia i zadeklarować, których inwestycji nie wykonają. Mają także ograniczyć zatrudnianie nowych ludzi - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Znamy szczegóły rządowego planu szukania pieniędzy na przedwyborcze obietnice - takie jak 500+na pierwsze dziecko, jednorazowy dodatek dla emerytów i obniżenie podatku PIT.
4 i pół miliona złotych przeznaczył resort obrony na dofinansowanie do remontów i budowy strzelnic - dowiedział się reporter RMF FM. MON zakończył drugi konkurs pod nazwą "Strzelnica w powiecie".
"Nie dostrzega się powagi problemu. Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw dokonanych. To jest problem narastający. 30 proc. młodych ludzi wymaga opieki psychiatrycznej bądź psychologicznej. Jeżeli przeliczymy to na liczbę młodzieży do 20. roku życia - to są miliony" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prof. Janusz Heitzman. "Co możemy zaproponować? 350 psychiatrów, ileśtam psychologów, kilkadziesiąt niedoinwestowanych oddziałów psychiatrycznych. To nie tędy droga" - stwierdza gość Marcina Zaborskiego pytany o stan psychiatrii dziecięcej w Polsce i o kłopoty związane z finansowaniem placówek zdrowia psychicznego w całej Polsce.
"Polacy są drugą mniejszością w tej chwili w Wielkiej Brytanii. Polski jest przede wszystkim drugim językiem Wielkiej Brytanii. Czy to jest siła? To jest pytanie. Dlatego, że ekonomicznie jesteśmy potężni, jesteśmy wszędzie, okupujemy każdy sektor. W zasadzie Wielka Brytania nie wyobraża sobie życia bez nas i mówię to całkowicie bez żartu" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM doradczyni polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii z East European Resource Center Barbara Drozdowicz.
Jak podkreśla rozmówczyni Roberta Mazurka, po brexicie zmieni się dla turystów z UE sprawa ubezpieczenia zdrowotnego. "Teraz w tej chwili osoby, które będą przybywające po brexicie będą musiały sobie zapłacić za wszelkie leczenie, które będzie się tu dokonywać. Albo przez ubezpieczenie, albo gotówką" - mówi.
Inaczej będzie dla Polaków obecnie mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Przede wszystkim zmienimy status imigracyjny. To jest dosyć duże nowum dla Polaków tutaj, dlatego że niewiele osób sobie zdaje sprawę, że my w tej chwili mamy status imigracyjny, czyli status obywateli unijnych. Po wyjściu z Unii my ten status tracimy w Wielkiej Brytanii. Musi to być czymś zastąpione. I to będzie europejski status osób osiedlonych" - mówi Drozdowicz. "To chodzi o zachowanie tych praw, które teraz mamy, czyli prawo do pracy, prawo do leczenia, prawo do wynajmowania mieszkań, prowadzenia pojazdów i tak dalej" - dodaje.
Co najmniej siedem osób zginęło, a 28 odniosło obrażenia w pożarze, który wybuchł w handlowej dzielnicy stolicy Bangladeszu, Dhaki - podała policja. Straż pożarna przekazała, że sytuacja jest pod kontrolą, a z budynku uratowano większość ludzi.
Juan Guaido - lider wenezuelskiej opozycji ma 15-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych - poinformował państwowy rewident księgowy Elvis Amoroso. Sam Guaido nazwał to posunięcie "farsą".
Pół wieku temu, 28 marca 1969 roku, na ekrany kin wszedł film "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Uroczysta premiera odbyła się w warszawskiej Sali Kongresowej w PKiN. Rekordowo drogi wówczas film - kosztował 40 mln zł - okazał się niebagatelnym sukcesem, gromadząc niemal 11 mln widzów.
Ponad 38,5 tysiąca wniosków złożonych, 2700 umów podpisanych i 3 miliony złotych na kontach ludzi, którzy chcą wymienić "kopciuchy" na bardziej ekologiczne piece - tak po pół roku wygląda bilans flagowego rządowego programu "Czyste Powietrze". Wszystko nadal działa zbyt wolno, w tym tempie rząd nie zrealizuje nawet 10% planu - ostrzegają w rozmowie z RMF FM przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.
Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
To była prawdziwa - i wyjątkowa! - podróż w czasie: do początków państwa polskiego! W ramach naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy w nią podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu. Cel podróży - a jakże! - Gniezno. Wspólnie odwiedziliśmy tamtejszą katedrę, gdzie podziwiać można m.in. słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zajrzeliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego i dowiedzieliśmy się, "jak żyli ludzie 1000 lat temu".
ZOBACZCIE, jak się bawiliśmy! >>>>
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Inspiracją była słynna, odnaleziona po latach, rzeźba "Przyjaźń" Aliny Szapocznikow z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Inspiracją dla Artura Andrusa - który napisał tekst. Muzykę skomponował Łukasz Borowiecki, a za mikrofonem zasiadł Maciej Zakościelny... Tak powstała najnowsza "Piosenka z prawdziwego zdarzenia w RMF Classic": "Przyjaźń"!
ZOBACZCIE i POSŁUCHAJCIE! >>>>