Czwartek przyniósł nowe informacje o napiętej sytuacji w polskich szkołach. Dowiedzieliśmy się m.in., że na razie nie ma szans na osobiste zaangażowanie premiera w rozmowy z nauczycielskimi związkami. Poznaliśmy tez bilans rządowego projektu "Czyste Powietrze". W ramach naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu do Gniezna.

REKLAMA

"W Polsce wydaje się na edukację 584 euro na mieszkańca, średnia europejska to 1400 euro". ZNP i samorządy łączą siły

Związek Nauczycielstwa Polskiego i samorządy łączą siły. Jak stwierdził Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich: "Anna Zalewska zbliżyła nas do związków zawodowych jak żaden minister do tej pory". Teraz we wspólnym apelu do rządu ZNP i samorządowcy domagają się zwiększenia nakładów na oświatę.

"W Polsce wydaje się na edukację w przeliczeniu na jednego mieszkańca 584 euro, średnia europejska to 1400 euro" - podał Wójcik, a Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podkreślał: "W ostatnich trzech latach część oświatowa subwencji szkolnej wzrosła o 3 mld złotych, natomiast wydatki bieżące (...) o 9 mld złotych. (...) Stało się tak z powodu reformy edukacji i wzrostu wynagrodzeń nauczycieli".

"Nie da się tego kraju rozwijać, zmniejszając nakłady na edukację. Nie da się tego kraju rozwijać, przerzucając ciężar i odpowiedzialność za tę najważniejszą dziedzinę życia społecznego na samorządy terytorialne" - podkreślał natomiast prezes ZNP Sławomir Broniarz.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

Morawiecki na razie nie spotka się z nauczycielskimi związkowcami

Na razie nie ma szans na osobiste zaangażowanie premiera w rozmowy z nauczycielskimi związkami - dowiedzieli się nieoficjalnie reporterzy RMF FM. Mateusz Morawiecki nie zamierza się spotkać także z samorządowcami, którzy podczas debaty 11 kwietnia chcieli dyskutować z szefem rządu o potrzebie podniesienia subwencji oświatowej.

Ministrowie mają szybciej zadeklarować, których inwestycji nie wykonają

Ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego mają szybciej w tym roku zrobić rachunek sumienia i zadeklarować, których inwestycji nie wykonają. Mają także ograniczyć zatrudnianie nowych ludzi - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Znamy szczegóły rządowego planu szukania pieniędzy na przedwyborcze obietnice - takie jak 500+na pierwsze dziecko, jednorazowy dodatek dla emerytów i obniżenie podatku PIT.

MON przeznaczył 4,5 mln zł na dofinansowanie do remontów i budowy strzelnic

4 i pół miliona złotych przeznaczył resort obrony na dofinansowanie do remontów i budowy strzelnic - dowiedział się reporter RMF FM. MON zakończył drugi konkurs pod nazwą "Strzelnica w powiecie".

Prof. Heitzman: Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw

"Nie dostrzega się powagi problemu. Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw dokonanych. To jest problem narastający. 30 proc. młodych ludzi wymaga opieki psychiatrycznej bądź psychologicznej. Jeżeli przeliczymy to na liczbę młodzieży do 20. roku życia - to są miliony" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prof. Janusz Heitzman. "Co możemy zaproponować? 350 psychiatrów, ileśtam psychologów, kilkadziesiąt niedoinwestowanych oddziałów psychiatrycznych. To nie tędy droga" - stwierdza gość Marcina Zaborskiego pytany o stan psychiatrii dziecięcej w Polsce i o kłopoty związane z finansowaniem placówek zdrowia psychicznego w całej Polsce.

Drozdowicz: Wielka Brytania nie wyobraża sobie życia bez Polaków

"Polacy są drugą mniejszością w tej chwili w Wielkiej Brytanii. Polski jest przede wszystkim drugim językiem Wielkiej Brytanii. Czy to jest siła? To jest pytanie. Dlatego, że ekonomicznie jesteśmy potężni, jesteśmy wszędzie, okupujemy każdy sektor. W zasadzie Wielka Brytania nie wyobraża sobie życia bez nas i mówię to całkowicie bez żartu" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM doradczyni polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii z East European Resource Center Barbara Drozdowicz.

Jak podkreśla rozmówczyni Roberta Mazurka, po brexicie zmieni się dla turystów z UE sprawa ubezpieczenia zdrowotnego. "Teraz w tej chwili osoby, które będą przybywające po brexicie będą musiały sobie zapłacić za wszelkie leczenie, które będzie się tu dokonywać. Albo przez ubezpieczenie, albo gotówką" - mówi.

Inaczej będzie dla Polaków obecnie mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Przede wszystkim zmienimy status imigracyjny. To jest dosyć duże nowum dla Polaków tutaj, dlatego że niewiele osób sobie zdaje sprawę, że my w tej chwili mamy status imigracyjny, czyli status obywateli unijnych. Po wyjściu z Unii my ten status tracimy w Wielkiej Brytanii. Musi to być czymś zastąpione. I to będzie europejski status osób osiedlonych" - mówi Drozdowicz. "To chodzi o zachowanie tych praw, które teraz mamy, czyli prawo do pracy, prawo do leczenia, prawo do wynajmowania mieszkań, prowadzenia pojazdów i tak dalej" - dodaje.

Bangladesz: Wieżowiec stanął w ogniu. Co najmniej siedmiu zabitych, blisko 30 rannych

Co najmniej siedem osób zginęło, a 28 odniosło obrażenia w pożarze, który wybuchł w handlowej dzielnicy stolicy Bangladeszu, Dhaki - podała policja. Straż pożarna przekazała, że sytuacja jest pod kontrolą, a z budynku uratowano większość ludzi.

Lider wenezuelskiej opozycji z zakazem pełnienia funkcji publicznych

Juan Guaido - lider wenezuelskiej opozycji ma 15-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych - poinformował państwowy rewident księgowy Elvis Amoroso. Sam Guaido nazwał to posunięcie "farsą".


50 lat temu odbyła się premiera filmu "Pan Wołodyjowski"

Pół wieku temu, 28 marca 1969 roku, na ekrany kin wszedł film "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Uroczysta premiera odbyła się w warszawskiej Sali Kongresowej w PKiN. Rekordowo drogi wówczas film - kosztował 40 mln zł - okazał się niebagatelnym sukcesem, gromadząc niemal 11 mln widzów.

"Czyste Powietrze" przyspiesza, ale zbyt wolno

Ponad 38,5 tysiąca wniosków złożonych, 2700 umów podpisanych i 3 miliony złotych na kontach ludzi, którzy chcą wymienić "kopciuchy" na bardziej ekologiczne piece - tak po pół roku wygląda bilans flagowego rządowego programu "Czyste Powietrze". Wszystko nadal działa zbyt wolno, w tym tempie rząd nie zrealizuje nawet 10% planu - ostrzegają w rozmowie z RMF FM przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Dar Młodzieży po 10 miesiącach rejsu dookoła świata wrócił do portu w Gdyni

Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Lepsze Jutro z RMF FM: W podróży do początków państwa polskiego!

To była prawdziwa - i wyjątkowa! - podróż w czasie: do początków państwa polskiego! W ramach naszej charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM zabraliśmy w nią podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w Inowrocławiu. Cel podróży - a jakże! - Gniezno. Wspólnie odwiedziliśmy tamtejszą katedrę, gdzie podziwiać można m.in. słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zajrzeliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego i dowiedzieliśmy się, "jak żyli ludzie 1000 lat temu".

ZOBACZCIE, jak się bawiliśmy! >>>>

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Lepsze Jutro z RMF FM. "Czy dzieci w średniowieczu miały łatwo?". Arcyciekawa lekcja w Muzeum Początków Państwa Polskiego!

Piosenka z prawdziwego zdarzenia w RMF Classic: O męskiej przyjaźni śpiewa Maciej Zakościelny

Inspiracją była słynna, odnaleziona po latach, rzeźba "Przyjaźń" Aliny Szapocznikow z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Inspiracją dla Artura Andrusa - który napisał tekst. Muzykę skomponował Łukasz Borowiecki, a za mikrofonem zasiadł Maciej Zakościelny... Tak powstała najnowsza "Piosenka z prawdziwego zdarzenia w RMF Classic": "Przyjaźń"!

ZOBACZCIE i POSŁUCHAJCIE! >>>>