Rząd zmienia plan szczepień przeciw Covid-19. Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pierwszy etap został podzielonych na trzy podgrupy: seniorów 60+, osoby z chorobami przewlekłymi oraz nauczyciele i przedstawicieli służb mundurowych.

REKLAMA

Zmienia się kolejność szczepień przeciw Covid-19 - ogłosił na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pierwszy etap został podzielony na trzy podgrupy.

Pierwsza to seniorzy powyżej 60. roku życia.

Druga to osoby z chorobami przewlekłymi - czyli m.in. dializowane, po przeszczepach, chore na nowotwory.

Trzecia grupa to nauczyciele i służby mundurowe. Do tej ostatniej grupy zaliczono żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, funkcjonariuszy ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, straży pożarnej (w tym strażacy ochotnicy), SOP, Służby Więziennej, ITD, straży ochrony kolei, prokuratorzy, asesorzy prokuratury, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

#szczepimysi pic.twitter.com/qNxsXTXO5o

szczepimysie20 stycznia 2021

Szef Kancelarii Premiera przyznał, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe - dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw Covid-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części - poinformował szef KPRM.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw Covid-19 będzie zawarta w rozporządzeniu, które obecnie jest jeszcze konsultowane - poinformował Dworczyk.Dodał też, że dopóki rozporządzenie nie jest przyjęte, są możliwe "drobne korekty".

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, dodał, że lista jest "poważna", a po dokładnej jej analizie okazało się, że prawie 3/4 społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności.

Szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia

Dworczyk przypomniał, że w piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

Dworczyk powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału "nie jest tak dużo jak byśmy chcieli". To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie - stwierdził.

Wyraził nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów. Wtedy tych terminów będzie więcej - zaznaczył. Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo - powiedział Dworczyk.

Na razie na szczepienia, które ruszą w piątek, zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80 lat.

#szczepimysi pic.twitter.com/7H5aEZ0MKK

szczepimysie20 stycznia 2021


Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19?

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Jak zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19? [PORADNIK]

Osoby powyżej 80. roku życia od 15 stycznia mogą rejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19.

22 stycznia rejestrować mogą się osoby powyżej 70. roku życia.

Osoby między 18. a 69. rokiem życia od 15 stycznia mogą - poprzez specjalny formularz - zgłaszać chęć zaszczepienia się. Ważne informacje znajdziesz na końcu artykułu.



Jak zarejestrować się na szczepienie?

#szczepimysi pic.twitter.com/u1wa2AZVno

szczepimysie20 stycznia 2021

Rejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19 można:

  • przez infolinię telefoniczną;
  • przez stronę internetową pacjent.gov.pl
  • osobiście w punkcie szczepień.


Jak działa infolinia?

Infolinia jest dostępna pod numerami

  • 989
  • 22 62 62 989 - dla dzwoniących z zagranicy lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych.-

Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych.

Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin.

Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem. Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.

Jakie dane będą potrzebne?

Przed rozmową przygotuj:

  • imię nazwisko
  • PESEL
  • numer telefonu (najlepiej komórkowego)

Jak zarejestrować się za pośrednictwem internetu

E-rejestracja za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl wymaga profilu zaufanego. Rejestrujący się musi potwierdzić dane i zaakceptować regulamin. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.

Gdyby komuś żaden z zaproponowanych terminów nie odpowiadał lub pacjent chciałby zmienić lokalizację, dogodne miejsce i czas będzie można wskazać przez wyszukiwarkę. Także w tym przypadku po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma SMS z datą i miejscem szczepienia, a w przeddzień dostanie tą samą drogą przypomnienie.

Mobilne zespoły dla potrzebujących

Jeśli mamy problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, możemy skorzystać z mobilnego zespołu szczepiącego. Trzeba zapisać się na szczepienie bezpośrednio w punkcie szczepień i ustalić dogodny termin. Dzwoniąc na infolinię 989 dowiesz się, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi.

"Paszport" po zaszczepieniu

Po zaszczepieniu drugą dawką pacjent otrzyma tzw. "paszport osoby zaszczepionej". To wydruk z punktu szczepień bądź kod QR do pobrania.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przez osoby w wieku 18-69 lat?

Osoby między 18. a 69. rokiem życia od 15 stycznia mogą - poprzez specjalny formularz - zgłaszać chęć zaszczepienia się. Dzięki temu będą mogły w pierwszej kolejności zarejestrować się na konkretny termin sczepienia.

Aby zgłosić chęć zaszczepienia, trzeba:

  • Wejść na stronę internetową www.gov.pl/szczepimysie
  • Kliknąć w klawisz: "zgłoszenie"
  • Wypełnić prosty formularz (podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
  • Na adres mejlowy, który podaliśmy w formularzu, otrzymamy wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  • Wejść na swoją pocztę i kliknąć w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  • Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.
  • Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin.