Od kilku dni informujemy o tym, że prokuratury nie mają pieniędzy ani na papier do drukarek, ani na zapłacenie rachunków telefonicznych, ani co gorsza na zapłacenie biegłym. Ale to nie koniec. Prokuratury nie są w stanie zająć majątków należących do przestępców bo nie mają na to pieniędzy. Za zajęcie przestępczego mienia prokuratury muszą zapłacić komornikom aż 21 procent wartości zajmowanego mienia...

REKLAMA

Taki stan rzeczy oznacza, że nawet jeśli prokurator ustali, iż dany samochód czy też dom należy do bandyty, to ten ostatni nadal może nim swobodnie dysponować. Tak stało się m.in. w przypadku przestępców, którzy oszukali skarb państwa na kilka milionów złotych. Po ich zatrzymaniu prokuratura chciała zabezpieczyć część wyłudzonego majątku. Niestety, jak przyznaje prokurator okręgowy Stanisław Ludwiński, nic z tego nie wyszło: „Prokurator przymierzał się do zabezpieczenia dwóch samochodów o wartości 100 000 złotych i okazało się, że nie mamy tych 21 000 złotych, których zażądał komornik. To mienie przepadnie, bo nie sądzę, żeby ci panowie czekali z tymi samochodami do czasu, kiedy zapadnie prawomocny wyrok” – wyjaśniał prokurator. Dla przykładu: w tym roku prokuratura w Radomiu nie zajęła ani jednego majątku należącego do przestępcy. Identyczne problemy mają wszystkie prokuratury, łącznie z warszawską, gdzie doszło ostatnio do paradoksalnej sytuacji. Samochód przestępcy stał już na parkingu policyjnym, komornik nie musiał więc wykonywać prawie żadnej pracy - pozostała mu jedynie tzw. papierkowa robota. Nie przeszkodziło mu to jednak w wystawieniu rachunku na 21 000 złotych. Czy komornicy muszą pobierać aż takie wysokie opłaty, o tym w relacji reportera RMF Roberta Gusty:

Sytuacja może częściowo ulec zmianie w przyszłym roku, gdy zaczną obowiązywać nowe, niższe stawki. Zamiast 21 procent, prokuratura będzie musiała wyłożyć tylko 5 procent wartości zajmowanego mienia. To jednak i tak za dużo – odpowiadają prokuratorzy. Ich zdaniem, prokuratury w ogóle nie powinny płacić komornikom. Niektórzy dodają też, że wiele zależy od dobrej lub złej woli samych komorników.

foto RMF

14:25