Wyznawcy prawosławia rozpoczęli obchody Świąt Wielkanocnych. Wraz z nimi Wielkanoc świętują wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.
Katolicy i prawosławni inaczej wyliczają datę Wielkiej Nocy. Dlatego tylko raz na jakiś czas to najważniejsze w roku święto religijne obchodzą wspólnie: tak było na przykład dwa lata temu. Przeważnie Wielkanoc w Cerkwi wypada po świętach katolickich, a różnica może być nawet pięciotygodniowa, jak w ubiegłym roku.
Podobnie jak u katolików, prawosławne śniadanie wielkanocne zaczyna się od podzielenia święconym jajkiem. Wśród potraw ważne miejsce zajmuje pascha - zwana też na Podlasiu (największym skupisku wiernych Cerkwi) paską - czyli mały słodki wypiek drożdżowy z bakaliami. Resztki tej bułki zaniesione na pole mają wróżyć dobry urodzaj.
W wiejskich parafiach Białostocczyzny, zarówno prawosławnych jak i katolickich zachował się zwyczaj wielkanocnego "wołoczebnego", czyli malowanego jajka, które niesie się do bliskich i znajomych jako znak dobrej nowiny, że Chrystus zmartwychwstał.
Foto: Archiwum RMF
10:50